Serebrovasküler hastalıklarda depresyon
  1. Tez No: 40706
  2. Yazar: ÖZGE CANBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
36 ÖZET Amaç- 1) Serebrovasküler hastalıklardan sonra ortaya çıkan depresyonun sıklık ve şiddetini saptamak 2) Depresyon ile sakatlık derecesi, bilişsel kayıp, lezyonun tipi, yeri ve lateralizasyonunun ilişkili olup olmadığını incelemektir. Tasarım- İ.Ü. İstanbul ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri Nöroloji ABD'nda yatarak ya da ayaktan tedavi edilen, serebrovasküler hastalıklar geçirmiş 38 hasta değerlendirilmiştir. Hastalara psikiyatrik muayenenin ve kısa akıl muayenesinin yanı sıra Hamilton ve Beck depresyon ölçekleri uygulanarak depresyon değerlendirilmiştir. Sonuçlar- Serebrovasküler hastalıklardan sonra %50 oranında depresyon ortaya çıktığı bulunmuştur. Depresyon bulunan hastalar irdelendiğinde, majör depresyonun %50 oranında bulunduğu belirlenmiştir. Depresyonun sakatlık derecesiyle ilişkili olmadığı, majör depresyon bulunan hastalarda bilişsel kaybın daha yüksek olduğu, kortikal ve bilateral lezyon yerleşiminin daha yüksek depresyon şiddetiyle ilişkili olduğu bulunmuştur. Yorum- ileri yaşlarda önemli bir mortalite ve morbidite sebebi olan serebrovasküler hastalıklardan sonra depresyonun oldukça sık görüldüğü belirlenmiştir. SVH sonrasındaki sakatlık derecesinin depresyon ortaya çıkmasıyla ilişkili olmadığı bulunmakla birlikte, depresyonun hastanın rehabilitasyonunu engelleyerek sakatlığı artırabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, dünya literatüründe belirtilen sonuçlarla karşılaştırılmış, genel olarak uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY Aim of the study- 1) To determine the frequency and severity of poststroke depression. 2) To investigate any relationship between depression and disability, cognitive impairment, lesion type, localization, lateralization. Setting and Design- Thirty eight patients with cerebrovascular accident, treated on an in- or outpatient basis at Istanbul and Cerrahpaşa Schools of Medicine, departments of neurology, were studied. Both psychiatric and mini- mental state examinations were performed in the evaluation of patients; also, depression analyses were made by using Hamilton and Beck's depression scales. ResuÜs- The incidence of poststroke depression were found to be 50% in this study population. About one half of the depressive patients had major depression. Depression was not found to be correlated with disability; patients with major depression had a higher degree of cognitive impairment, and cortical and bilateral lesion localization were found to be related with more severe depression. Conchtsions- The incidence of depression occuring after cerebrovascular disease, an important cause of morbidity and mortality in the elderly, is still relatively high. In spite of the fact that no relation have been found between the degree of disability and poststroke depression, the latter may interfere with rehabilitation and thus worsen the disability. We compared our results with other studies and have not found discrepancies.