Sıçanlarda oluşturulan kas yaralanmasında vitamin E, N-asetil sistein ve terapötik ultrason uygulamasının biyokimyasal ve histopatolojik etkilerinin araştırılması
Investigation of biochemical and histopathological effects of vitamin E, N-acetyl cysteine and therapeuthical ultrasound application on muscular injury formed in rats
  1. Tez No: 344111
  2. Yazar: AYŞE MERVE TAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapılan bazı çalışmalarda kas yaralanması sonucunda artmış oksidatif hasar bildirilmektedir. Terapötik ultrason tedavisi bu tür yaralanmalarda sıklıkla uygulanmaktadır. Bu çalışmada, deneysel olarak oluşturulan kas yaralanmasında sözkonusu tedavi ile farklı antioksidan maddelerin tedavi etkinliği karşılaştırıldı. Bu amaçla bazı serum enzimleri, oksidatif stres belirteçleri, miyeloperoksidaz (MPO) aktivitesi (nötrofil infiltrasyon belirteci), enflamasyon belirteçleri olarak interlökin-6 (İL-6) ve tümör nekroz faktör-? (TNF- ?) histopatolojik inceleme ile birlikte değerlendirildi. Herbiri altı adet Wistar türü albino erkek sıçandan oluşan 6 grup oluşturuldu. Bu gruplar kontrol (K), yalnız kesi (YK), ultrason (US), vitamin E (Vit E), N-asetil sistein (N) ve miks (M) olarak isimlendirildi. K grubu dışındaki bütün hayvanlarda gastroknemius kasının kesilmesi yoluyla kas yaralanması oluşturuldu. K ve YK grubundaki sıçanlara tedavi uygulanmadı. Geriye kalan 4 gruptaki hayvanlara ise yaralanma oluşturulduktan 24 saat sonra 2 günde bir toplam 3 defa tedavi uygulandı. Bu gruplardaki sıçanlara terapötik ultrason tedavisi, vitamin E, N-asetil sistein veya bunların kombine olarak verilmesi uygulandı. Bütün hayvanlar altıncı günde sakrifiye edildi. Biyokimyasal ve histopatolojik analizler için kan ve kas dokuları alındı.
Özet (Çeviri)
Tat MA. Investigation of biochemical and histopathological effects of vitamin E, N-acetyl cysteine and therapeuthical ultrasound application on muscular injury formed in rats. Yuzuncu Yıl University Health Science Institue, Department of Physiology, Van-Turkey. Increased oxidative damage has been reported after muscular injury. Therapeutic ultrasound is frequently applied in such injuries. In this study, the efficiency of therapeutic ultrasound treatment and various antioxidant substances was compared in experimental muscular injury. For this purpose some serum enzymes, oxidative stress biomarkers, myeloperoxidase (MPO) activity (neutrophil infiltration index), inflammatory markers such as interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor-? (TNF- ?) were evaluated together with histopathological examination. Six groups each including 6 Wistar albino male rats were constituted. These groups were named as control, only injury (OI), ultrasound (US), vitamin E (Vit E), N-acetyl cysteine (N) and mix (M). The muscle injury was formed in all groups except those of control through laceration of gastrocnemius muscle. While no reatment was performed in control and OI groups, after 24 hours of injury treatments were applied three times every other day in remaining four groups. Therapeutic ultrasound, Vitamin E, N-acetyl cysteine and combination of them was applied respectively to the rats of these groups. All rats were sacrificed in the sixth day. Blood and tissue samples were obtained for biochemical and histopathological analyses.