Sıçanlarda oluşturulan kas yaralanmasında vitamin C, selenyum ve terapötik ultrason uygulamasının biyokimyasal ve histopatolojik etkilerinin araştırılması
Investigation of biochemical and histopathological effects of vitamin C, selenium and therapeuthical ultrasound application on muscular injury formed in rats
  1. Tez No: 344112
  2. Yazar: NECATİ MUHAMMED TAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TÜLÜCE, PROF. DR. MEHMET KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tat MN. Sıçanlarda oluşturulan kas yaralanmasında yalnız ve kombine uygulanan vitamin C, selenyum ve terapötik ultrason tedavisinin biyokimyasal ve histopatolojik etkilerinin araştırılması. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2013. Kas yaralanmaları sıklıkla görülen yumuşak doku yaralanmalarıdır. Kas yaralanmaları sunucunda oksidatif hasarın arttığı bildirilmektedir. Terapötik ultrason tedavisi bu tür yaralanmalarda sıklıkla uygulanmaktadır. Bu çalışmada, deneysel olarak oluşturulan kas yaralanmasında ultrason tedavisi ile bazı antioksidan maddelerin tedavi etkinliği karşılaştırıldı. Bu amaçla bazı serum enzimleri, oksidatif stres belirteçleri, nötrofil infiltrasyon belirteci olan miyeloperoksidaz (MPO) aktivitesi, enflamasyon belirteci olarak interlökin-6 ve tümör nekroz faktör-? ölçülmesinin yanısıra histolojik inceleme gerçekleştirildi. Herbiri altı adet Wistar türü albino erkek sıçandan oluşan toplam 6 grup oluşturuldu. Bu gruplar kontrol (K), yalnız kesi (YK), ultrason (U), vitamin C (Vit C), selenyum (S) ve miks (M) olarak isimlendirildi. K grubu dışındaki bütün hayvanlarda gastroknemius kasının kesilmesi yoluyla kas yaralanması oluşturuldu. YK grubundaki sıçanlara tedavi uygulanmadı. Geriye kalan 4 gruptaki hayvanlara ise yaralanma oluşturulduktan 24 saat sonra 2 günde bir toplam 3 defa tedavi uygulandı. Bu gruplardaki sıçanlara terapötik ultrason tedavisi, vitamin C, selenyum veya bunların kombine olarak verilmesi uygulandı. Altıncı günde bütün hayvanlar sakrifiye edildi. Biyokimyasal ve histolojik analizler için kan ve kas dokuları alındı.
Özet (Çeviri)
Investigation of biochemical and histopathological effects of vitamin C, selenium and therapeuthical ultrasound application on muscular injury formed in rats. Yuzuncu Yıl University Health Science Institue, Department of Physiology, Van-Turkey. The muscular injury is an soft tissue injury type which occurs frequently.The increased oxidative damage has been reported after muscular injury. Therapeutic ultrasound is frequently applied in such injuries. In this study, the efficiency of therapeutic ultrasound treatment and various antioxidant substances was compared in experimental muscular injury. For this purpose some serum enzymes, oxidative stress biomarkers, myeloperoxidase (MPO) activity (neutrophil infiltration index), inflammation markers such as interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor-? (TNF- ?) were evaluated together with histopathological examination. Six groups each enclosing 6 Wistar albino male rats were constituted. These groups were control, only injury (OI), ultrasound (U), vitamin C (Vit C), selenium (S) and mix (M). The muscle injury was formed in all groups except those of control through laceration of gastrocnemius muscle. No treatment was performed in OI group. Treatment was applied three times every other day after 24 hours of injury in remaining four groups. Therapeutic ultrasound, vitamin C, selenium and combination of them was applied respectively to the rats of these groups. All the rats were sacrificed in the sixth day. Blood and tissue samples were obtained for biochemical and histological analyses.