15 Mart 1992 Pülümür depremi ve tektonik önemi
1992 March 15 Pülümür earthquake and its tectonic importance
- Tez No: 34414
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, 15 Mart 1992 Pülümür Depremi (M= 5.8) nin jeolojik ve sismolojik özellikleri incelenmiştir, İnceleme alam olarak 13-15 Mart 1992 Erzincan ve Pülümür depremlerinin episantr bölgelerini de içine alan 38° 50'K-40° 50'K enlemleri ve 37° 50'D-42n OO'D boylamları ile sınırlanan bölge seçilmiştir. İnceleme alanımız, jeolojik açıdan doğu Türkiye'nin en karmaşık bölgelerinden biridir. Tektonik açıdan ise Türkiye'nin en önemli fay zonlarının (Kuzey Anadolu fayı. Kuzeydoğu Anadolu fayı, Doğu Anadolu fayı ve Ovacık fayı) birbiriyle kesiştiği aktif bir bölgedir. Bu nedenle, bu bölge tarihsel ve aletsel dönemde, Türkiye'nin en aktif sismik yöresi olmuştur. İnceleme alanımız içerisinde meydana gelen depremlerin odak mekanizması çözümleri Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) için sağ-yanal, Doğu Anadolu Fay Zonu (DAFZ) için sol- yanal doğrultu atımlı hareketleri doğrulamaktadırlar. 13 Mart 1992 depremi (M=6.8) Erzincan havzasının doğu yansında meydana gelmiştir. Kuzey Anadolu fayına paralel doğrultu atımlı bir hareket ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. 15 Mart 1992 depremi (M=5.8) Pülümür yakınlarında meydana gelmiştir. Depremin odak mekanizması çözümü, önemli yatay bileşeni olan bir ters faylanmayı göstermektedir. Yaklaşık D-B doğrultulu düzlemin fay düzlemi seçilmesi halinde hareketin sol-yanal bileşeni olduğu ve depremin Ovacık fayı ile ilgili olabileceği düşünülmektedir. Bu sonuçlar göstermektedir ki, daha önce Barka ve diğ. ( 1987) tarafından işaret edilen Kuzey Anadolu fayının büyük bir deprem ile kırılmayan tek bölümü olan Yedi su segmenti hala kopmaksızın durmakta ve bir sismik boşluk oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 1992 March 15 Pülümür Earthquake and its Tectonic importance In this study, geological and seismological aspects of the Pülümür earthquake of 15 March 1992 have been studied. The region bounded by 38° 50'N - 40° 50'N latitudes and 37° 50'E - 42° 00'E longitudes which covers the epicentral area of the 13-15 March 1992 Erzincan and the Pülümür earthquakes has been selected as the study area. From geological aspect, our study area is one of the most complicated regions in eastern Turkey. Moreover, from tectonic aspect, it is an active region where the most important fault zones of Turkey intersect. There for, this area has become the most active seismic area of Turkey in the historical and instrumental periods. Focal Mechanism of earthquakes which occurred in our study area show right-lateral strike-slip faulting for the NAFZ and left lateral strike-slip faulting for the EAFZ. The Erzincan earthquake (M=6.8) of 13 March 1992 occurred in the eastern part of the Erzincan Basin. It is appears that the fault motion which is responsible for the earthquake is parallel to NAFZ. 1992 March 15 Earthquake (M=5.8) has occured near Pülümür. Focal mechanism solution of this earthquake has shown reverse faulting with strong strike-slip component. When we select the plane striking in the East- West direction as the fault plane, the earthquake has left-lateral strike-slipe component. Therefor, the Pülümür earthquake may be related with the Ovacık Fault. Our study suggest that the Yedisu segment of the Nafz which posesses a seismic gap as suggested by Barka et. al (1987) still remains unbroken.