Değişik ekim zamanları ve fideleme yönteminin şeker pancarı (Beta vulgaris L.) çeşitleri üzerinde etkileri
  1. Tez No: 27993
  2. Yazar: NECDET ÇAMAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
7. ö Z E T Bu çalışma; farklı zamanlarda, değişik üretim materyal leri ile üretilen, seker pancarı çeşitlerinin verimi ve kali te özelliklerinin tesbiti amacıyla yapılmıştır. Araştırma 1991 ve 1992 yıllarında Bafra'da Eva, Nina, Kawemaja ve Kawe- pura çeşitleri ile yürütülmüştür. Üretimde kullanılan fidele rin elde edilebilmesi için,“kagı t-tüplerden”oluşan saksılar kullanılmıştır. Deneme, tesadüf bloklarında“Bölünen-Böl ünmüş Parseller Deneme Desenine”göre dört tekrarlamalı olarak ku rulmuştur. Araştırmanın yürütüldüğü Bafra'da, uzun yıllar ortalama sına göre toplam yağı s 813.0 mm, ortalama sıcaklık 13. 0 *C ve ortalama nisbi nem % 74.7 olmuştur. Çalışmanın yapıldığı 1991 ve 1992 yıllarında bu değerler, sırasıyla, 792.4 ve 830.0 mm, 12.9 ve 12.4 'C, % 77.3 ve 74.2 olarak gerçekleşmiştir. Deneme, hafif alkali reaksiyonlu (7.68 ve 7.45), fosfor bakımından fakir, organik maddeleri orta düzeyde, potasyumca zengin, kireç bakımından ilk yıl orta ve ikinci yıl ise fa kir, killi-tınlı bünyeye sahip alanlarda kurulmuştur. Tohumların kâğıt tüplere ekilmesi, 1991'de 1 ve 15 Mart,“ 1992'de ise 14 Şubat, 1 ve 15 Mart tarihlerinde, fidelerin parsellerdeki yerlerine sasırtılması ise ilk yıl nisan ortası ve mayısın basında; ikinci yıl ise mart sonu, nisan ortası ve mayısın basında yapılmıştır. Fideler 45 cm aralıklı sıralar üzerinde 25 cm mesafe ile sas ir ti İmi s lardı r. Tohumla ekim sonrası gelişen fidelerden sık olanlar teklenerek bitkiler a- rasında aynı mesafe sağlanmıştır. Parsellerin hepsine uniform olacak şekilde dekara 16 kg azot ve 10 kg fosfor verilmiştir. Denemenin tümü, birinci yıl 13 Ekim, ikinci yıl ise 9 Ekim57 tarihlerinde, toplu olarak hasat edilmiştir. Hasad yapılırken, çeker pancarı çeşitlerinin çatallanma oranı incelenmiş ve parsele kök ve yaprak verimleri tesbit e- dilmistir. Daha sonra pancar kök gövdesinde digestiyon, kuru madde, polarizasyon, safiyet, zararlı azot ve kül oranları tesbit edilmiştir. Denemeden alınan sonuçlar su şekilde özetlenmiştir: 1. Fideleme ile yapılan üretimlerde köklerde çatallanma oranı, tohumla üretime nazaran daha yüksek bulunmuştur. Ancak bu özellik, ”Contagious dağılış" göstermektedir. Çatallı kök oranı tohumla üretimde % 1.17, fidelemede % 12.39 olmuştur. 2. Pancar verimi, 1991 ve 1992 yılları sırasıyla nisan ortasında yapılan ekimlerde 8546.7 ve 6782.1 kg, mayıs bası ekimlerinde ise 7216.9 ve 5089.4 kg olmuştur. 1992 yılında mart sonunda yapılan ilk ekimde 8660.8 kg ürün, dekara en yüksek verim değerini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY EFFECTS OF PLANTING DATES AND SEEDLING TRANSPLANTING ON SUGARBEET (Beta vulgaris L.) CULTIVARS This study was conducted to determine the effects of p- lanting times and production materials on yield and quality of sugarbeet cultivars under the conditions of Bafra in 1991 and 1992. Production material included true seeds and seed lings. Seedlings were grown in special paper-tubes from seeds in greenhouse. Sugarbeet cultivars used in this study were Eva, Nina, Kawemsja and Kawepura. The experimental layout was a split-split randomized block design with four replicates. Annual precipitation, mean temperature and relative hu midity were 813.0 mm, 13 °C and 74.7% in long term compared to 792.4 and 830.0 mm, 12.9 and 12. 4 ' C and 77.3 and 74.2% in 1991 and 1992, respectively, in Bafra. The soil in experimental areas were slightly alkali (7.68 and 7.45 in pH) ; poor in phosphorus, fairly good in organic matter, rich in potassium sufficient and poor in lime in 1991 and 1992, respectively, and sufficient. Soil texture was s i 1 ty- loam. Seeds were planted into the special tubes on March 1 and 15 in 1991: February 14, March 1 and 15 in 1992. Seedlings ere transplanted between April 15-20, and April 28-May 4 in the first year, and between March 28-April 4, April 15-20, and April 28-May 4 in second year. Seeds were sown at the same time with seedling transplanting. Distances between and within rows were 45 and 25 cm in both transplanted and seed w60 planted nurseries. 160 kg of nitrogen and 100 kg of phosphor us per ha were applied. Harvest dates were October 13, 1991 and October 9, 1992. The results obtained in this study can be summarized as fol lows : 1. Prunginess ratio of beet roots in transplanting met hod was higher (12.39%) than that in seeding method (1.17%): 2. Beet yield was 85 647 and 67 821 kg ha- 1 in mid-April planting, 72 169 and 50 894 kg ha- 1 in early may planting in 1991 and 1992, respectively, but 86 608 kg ha- 1 as the hig hest yield on first planting in end of the march in 1992. Planting dates were significantly in 1992 and non significant in 1991. The differences have been found to be significant between cultivars and seed and seedling (as production mate rials), and cultivars x planting dates interaction in 1992, but planting dates were not significant in 1991. The obtain ed yield was 93 624 and 53 635 kg ha- 1, in transplanting and seeding nurseries, respectively. The highest yield was obta ined from cultivar Eva in late March planting. 3.