Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi Yoğun Bakım Servisi'ne 2008-2013 yılları arasında kabul edilen inme tanılı hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of the patient with the diagnosis of stroke admitted to the Akdeniz University Faculty of Medicine Anaesthesia Intensive Care Unit between 2008-2013
  1. Tez No: 344146
  2. Yazar: AYŞE GÜSÜN HALİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT H. SANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnme, ileri yaş erişkinler arasında ölümün önde gelen nedenlerindendir ve özürlülük yaratan hastalıkların da başında gelmektedir. İnmenin tedavi prensiplerinin özelleşmesi bu hastalığın morbidite ve mortalitesini etkilemektedir. Çalışmaya, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalına ait Anestezi Yoğun Bakım (AYB) Bilim Dalında Ocak 2008-Ocak 2013 yılları arasında, inme nedeni ile takip ve tedavi edilen 226 hasta alınmıştır. Olgular retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş ortalaması 62.0±16, ortalama geliş GKS skoru 7.9±3.5, ortalama APACHE II değeri 22.5±6.6 olarak hesaplandı. Olguların %65?inde yoğun bakım takipleri sırasında en az bir medikal komplikasyon gelişti. En sık gelişen komplikasyon olarak pnömoni gözlendi. Pnömoni gelişen hastalarda yoğun bakımda ve hastanede kalış süresi anlamlı olarak uzun bulundu. Hastaların %57,5?i takipleri sırasında öldü. Komplikasyon olarak ABY gelişen olgularda ayrıca hiperglisemi nedeniyle insülin infüzyonu alan olgularda mortalite anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Stroke is a major cause of death among elderly adults and a leading factor which cause disability. Privatization of treatment principles belong to stroke affects morbidity and mortality of this desease. In this study, 226 patients that admitted to Anaesthesia Intensive Care Unit in Akdeniz University Faculty of Medicine Department of Anaeshesiology and Reanimation between January 2008-January 2013 for the diagnos and the treatment of stroke enrolled. The patients were analyzed retrospectively. Mean age of patients was 62,0±16, mean GCS at the arrival was 7,9±3,5 and mean APACHE II skore was 22,5±6,6. 57,5% of the patients had died during the follow-up.