Perinatal depresyon öyküsü olan kadınlarda yeme bozukluğu ve çocukluk çağı travmatik yaşantıları
Eating disorders and childhood traumatic experiences in women with history of perinatal depression
  1. Tez No: 344163
  2. Yazar: SEVİLAY KANTEKİN AKCAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ARMAĞAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, perinatal depresyonda yeme bozukluğu ve travma hikayesini araştırmak ve eşlik eden psikiyatrik hastalıkların perinatal depresyon sürecinde ve tedavisinde önemine dikkat çekmek amaçlanmıştır, Bu çalışmadan elde edilecek sonuçlar ile perinatal depresyonun etyolojisinde önemli olan risklerin daha iyi değerlendirilmesi, eşlik eden hastalıkların tanısının konması ve tedavi etkinliğinin artmasında önemli olabilir. YÖNTEM: Çalışmamıza Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniklerine başvuran perinatal depresyon tanısı konmuş 40, majör depresyon tanısı konmuş 50 kadın hasta ve sağlıklı kontrol grubunu oluşturan 43 gönüllü kadın olmak üzere toplam 133 kişi alındı. Çalışmaya katılan olgulara sosyodemografik veri formu, DSM-IV Eksen I bozuklukları için yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu, Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği, Hamilton Anksiyete Ölçeği, Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği ve Çocukluk Çağı Travma Ölçeği birebir görüşme yapılarak uygulandı. BULGULAR: Çalışmamızda perinatal depresyon olgularının %95?inde fiziksel ihmal, %62.5?unda duygusal istismar, %60?ında duygusal ihmal, %45?inde fiziksel istismar, %35?inde cinsel istismar saptanmıştır. Perinatal depresyon olguları ile majör depresyon olguları arasında duygusal istismar ve duygusal ihmal ve toplam puan açısından anlamlı fark saptanmıştır. Çalışmamızda perinatal depresyon olgularında yeme bozukluğu saptanmamıştır ancak perinatal depresyon olgularının gebelikte daha az kilo aldığı, daha kısa süre emzirdiği, bebek bakımını daha güç yaptıkları, düşük ve kürtaj sayılarının daha fazla olduğu, kendilerinde ve ailelerinde daha fazla perinatal depresyon öyküsünün olduğu saptanmıştır. Ayrıca perinatal depresyon ve majör depresyon öyküsü olan olgularda cinsel işlev bozukluğu, premenstrüel sendrom öyküsü, evlilikten memnuniyeti, eşiyle iletişiminin kötü olması ve planlanmamış gebelik açısından anlamlı ilişki bulunmuştur fakat bu iki gruplar arasında fark bulunmamıştır. SONUÇLAR: Perinatal depresyon öyküsünün çocukluk çağı travmasıyla ilişkili olduğu bulunmuştur. Perinatal depresyon öyküsü olanlarda çocukluk çağı travmasının ve alt tiplerinin anne ve çocuk üzerindeki etkilerinin neler olduğu ile ilgili prospektif çalışmaların yapılması gerekmektedir. Ayrıca perinatal depresyona eşlik eden yeme bozukluğunu araştırmak için daha büyük örneklemli çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to investigate the relationship between eating disorders and childhood trauma history in patients with perinatal depression. We also aimed to draw attention to the importance of comorbid psychiatric disorders in the development and management of perinatal depression. Detailed evaluation of risk factors in the etiology of perinatal depression would reveal underlying comorbid diseases and therefore increase the effectiveness of the management of these patients. METHOD: A total of 133 women were enrolled into our study. Forty women diagnosed with perinatal depression and fifty women with the diagnosis of major depression, who admitted to psychiatric clinics in Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital, were consecutively included. As a healthy control group, forty-three voluntary women were recruited to the study. Sociodemographic data form, Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I), Hamilton Depression Rating Scale, Hamilton Anxiety Rating Scale, Eating Disorder Evaluation Scale and Childhood Trauma Questionnaire were applied to all participants with face-to-face interview. RESULTS: The prevalence rates of childhood trauma history in perinatal depression group were as follows: 95% physical neglect, 62.5% emotional abuse, 60% emotional neglect, 45% physical abuse, and 35% sexual abuse. The rates of emotional abuse, emotional neglect and total score of Childhood Trauma Questionnaire were significantly higher in women with perinatal depression compared to major depression group. None of the patients had comorbid eating disorder among perinatal depression cases, but they had less weight gain during pregnancy, shorter breastfeeding times, more difficulty in taking care of their babies, greater number of curettages and abortions. Previous perinatal depression and family history of perinatal depression were also more common in perinatal depression cases. In addition, there were significant correlations in terms of sexual dysfunction, history of premenstrual syndrome, pleased marriage, bad communication with partner and unplanned pregnancy in subjects with the history of perinatal depression and major depression; however, there was no difference between the groups. CONCLUSIONS: We found that history of perinatal depression was significantly associated with childhood trauma history. However, prospective studies with larger sample size are needed to better investigate the effects of childhood trauma and its subtypes on both mother and child. Comorbid presence of eating disorder was not found in any women with a history of perinatal depression; though this subject needs further attention in the literature.