Suç işleyen ve işlemeyen erkek şizofreni hastalarında dürtüsellik ve suç işlemeye etkisi
Impulsivity and its realition to criminal behaviour in offenders and non-offenders males with schizophrenia
  1. Tez No: 344162
  2. Yazar: EMRE ÇIRAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. FATİH ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda suç işleyen ve suç işlemeyen şizofrenisi olan erkek hastalar arasında dürtüsellik skorları yönünden fark bulunduğu ve bunun suç işlemeye katkısının olduğunu ileri sürmekteyiz. Bu amaçla suç işlemiş ve suç işlememiş hastaların dürtüsellik yönünden karşılaştırılması hedeflenmiştir. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmamıza, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Psikiyatri biriminde işledikleri suç nedeniyle yatarak gözlem ya da koruma ve tedavi amacıyla bulunan 40 erkek hasta ile hastanemizin genel psikiyatri servislerinde yatarak tedavi gören veya ayaktan tedavi ünitesinde izlenmekte olan adli suç kaydı olmayan 40 erkek kayıtlı hasta sosyodemografik özellikleri, hastalığa ilişkin bilgileri, dürtüsellik ve saldırganlık yönünden karşılaştırılmış, suç işlemiş olgularda suça ait özellikler incelenmiş, dürtüsel ve saldırgan davranışla ilişkisi araştırılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya alınan suç işlemiş olguların göç etme oranlarının daha düşük ve göç sırasındaki yaşlarının daha fazla olduğu, sosyal güvencelerinin daha fazla oranda olmadığı saptanmış olup suç işlemeyen olgularla aralarında anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Suç işleyen ve suç işlemeyen olgular dürtüsel davranış açısından karşılaştırıldığında alt skalalar ve toplam puanda anlamlı fark olduğu, suç işleyen grubun daha dürtüsel olduğu saptanmıştır. Suç işleyen grubun suç işleme yaşı, toplam yatış sayısı, toplam suç sayısı, hastalık süresi, tedavi süresi ile dürtüsellik alt skalaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Suç işleyen olguların içgörülerinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Olguların saldırgan davranış yönünden karşılaştırıldığında suç işleyen grupta fiziksel ve total saldırı puanları ileri düzeyde anlamlı yüksek bulunmuştur. SONUÇ: Suç işleyen şizofrenisi olan olgularda saldırganlığın ve dürtüselliğin önemli bir faktör olduğu, dürtüselliğin suç işleme yaşı, toplam yatış sayısı, toplam suç sayısı, hastalık süresi, tedavi süresi ile yakın ilişkili olduğu belirlenmiştir. Şizofrenisi olan olgularda dürtüselliğin suç işleme ve sonrasındaki tedavi süreci üzerine önemli derecede etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our research, we found significant difference on impulsivity scores between offenders and non-offenders males having schizophrenia and we proposed that to be a determining factor in exhibiting criminal behaviour. In this context, we purposed to compare the offender and non-offender patients in terms of impulsivity. MATERIAL and METHOD: The research consisted of comparison of the social and demografical features, impulsivity, aggressivity and knowledge about the disease of 40 male patients who were on inpatient treatment and protection programme in ?Bakırköy Research and Traning Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, Forensic Psychiatry Department? because of criminal behaviours and of 40 male patient who had no criminal records and who were attending the outpatient or inpatinet treatment programme in same hospital. In offending patients, characteristics of the criminal behaviour were examined and the reliationship between schizophrenia and impulsive or aggressive behaviour had been investigated. RESULTS: In our research offenders migration rates were lesser and age of migration was more higher , most of them lacking health insurance and there were statistical difference on these aspects from non-offenders. The comparison of offenders and non-offenders in terms of impulsivity resulted with significant difference in both total scores and sub-scores, offenders determined to be more impulsive. In offender?s group, There had been statistically reliationship between subscores of impulsivity with age of patient during criminal behaviour, total number of hospitalizations, mean duration of illness, mean duration of treatment and total number of criminal behaviours. In offenders, The Insight Rating Scale scores were lower with offenders. The comparison of the patients in aggressive behaviours resulted in significantly higher scores of physicaland total aggression scores in offenders. CONCLUSION: In offenders with schizophrenia, aggression and impulsivity were determined to be an important factor and impulsivity was defined to be related with age of patient during criminal behaviour, total number of hospitalizations, mean duration of illness, mean duration of treatment and total number of criminal behaviours. Impulsivity in patients with schizophrenia were proposed to have influence on criminality and post-treatment process.