Şizofreni hastalarında içgörünün yaşam niteliği, depresyon ve belirti örüntüsü ile ilişkisi
The relationship of insight with quality of life, depression and symptomatology in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 344165
  2. Yazar: NARİN TAN KARTAL
  3. Danışmanlar: UZMAN NEŞE ÜSTÜN, UZMAN NEZİH ERADAMLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Zayıf içgörünün önemini ve ilişkili olduğu etmenleri tespit etmek; klinik gidişi öngörebilmek ve yeni tedavi yaklaşımları geliştirilmesi açısından önemlidir. Çalışmamızda şizofreni hastalarında içgörünün yaşam niteliği, depresyon ve belirti örüntüsü ile ilişkisini araştırmayı hedefledik. YÖNTEM: Çalışmaya Şubat 2013- Mayıs 2013 tarihleri arasında Bakırköy Bölgesi İstanbul İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi genel psikiyatri polikliniği, Bakırköy Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Zeytinburnu Toplum Ruh Sağlığı Merkezi? nde ayaktan takipleri yapılan, DSM-IV-TR ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış, 18-65 yaş arası 101 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya katılanlar klinisyen tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış sosyodemografik ve klinik form, DSM-IV?e göre yapılandırılmış görüşme (SCID-I), Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği, İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği, Şizofreni Hastaları İçin Yaşam Niteliği Ölçeği, Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: Şizofreni hastalarında içgörü ile yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, hastalık başlangıç yaşı, hastanede yatarak tedavi görme sayısı, hastalık süresi, aile öyküsü arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Hastalarda iyi içgörünün daha yüksek yaşam kalitesi ile ilişkili olduğu bulunmuştur, ancak Şizofreni Hastaları İçin Yaşam Niteliği Ölçeği alt skalalarından ?Mesleki Rol? ve içgörü arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Şizofreni hastalarında içgörünün pozitif belirtiler, negatif belirtiler ve genel psikopatoloji şiddeti arasında ters ilişki saptanmıştır, yani hastanın içgörüsü arttıkça pozitif, negatif ve genel belirtilerin şiddeti azalmaktadır. İçgörü ile depresif yakınmalar ve intihar girişimi arasında ilişki saptanmamıştır. Hastalarında içgörü arttıkça tedavi uyumu artmakta ve agresyon içeren davranışları azalmaktadır. SONUÇ: Zayıf içgörünün kötü tedavi uyumu ile, daha düşük yaşam kalitesi ile ve daha gürültülü hastalık tablosu ile ilişkili olduğu düşünüldü. Buradan hareketle, içgörüye yönelik destekleyici psikoterapinin hastaların tedaviye uyumunu ve yaşam kalitelerini ve dolayısıyla klinik seyri olumlu yönde etkileyeceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: To identify the importance of poor insight and associated factors are important for predicting clinical course and development of new therapeutic approaches. In our study, we aimed to investigate the relationship of insight with quality of life, depression and symptomatology in patient with Schizophrenia. METHOD: In the current study, 101 patients between ages of 18-65, during the period of February 2013-May 2013, receiving ongoing treatment in outpatient clinic of psychiatry in Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatry, Zeytinburnu Community Mental Health Center and Bakırköy Community Mental Health Center with the diagnosis of schizophrenia according to the DSM-IV-TR criteria, were enrolled. Participant in the study were evaluated by subjected to semi-structured sociodemographic and clinical form prepared by clinicians, Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I), Postive and Negative Syndromes Scale (PANSS), Schedule for Assesing the Three Components of Insight, The Quality of Life Scale for Schizophrenia Patients and Calgary Depression Scale for Schizophrenia (CDSS). RESULTS: There was no significant relationship between insight and age, sex, educational level, age at onset of disease, number of hospitalizations, duration of illness and family history in patients with schizophrenia. Patients with a higher quality of life was associated with a better insight but in sub-scales of The Quality of Life Scale for Schizophrenia Patients, significant relationship was not found between insight and ?Career Role?. In patients with schizophrenia, there was a negative correlation between insight and positive symptoms, negative symptoms and the severity of general psychopathology. So as the insight improve, severity of positive, negative, and overall symptoms reduced. There was no relationship between insight and depressive symptom and suicide attempt. With increasing insight in patients, treatment compliance increases and aggressive behavior decreases. CONCLUSİON: Patient with poor insight, considered to be poor compliance of treatment, have lower quality of life and more severe symptomatology of disease. From this point, it can be concluded that, supportive psychotherapy for insight can positively affect the patients' adherence to treatment and quality of life, and therefore the clinical course of disease.