Toplum ruh sağlığı merkezinde şizofreni hastalarına psikososyal beceri eğitimi uygulanması ve sonuçları
Psycho-social skill training application to schizophrenia patients in public mental health center and results
  1. Tez No: 361300
  2. Yazar: LÜTFİYE SÖĞÜTLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: İlaçlar ilk seçenek olmakla birlikte, şizofreni tedavisinde tek başına yetersiz kalmaktadır. Psikososyal Beceri Eğitiminin (PSBE) temel amacı; hastaların sosyal yetersizliklerini iyileştirerek, kazandırılan yetilerin sürdürümünü sağlamaktır. Bu çalışmada, PSBE programının Toplum Ruh Sağlığı Merkezi tarafından tedavisi ve takibi yapılan bir grup hastada uygulanması ve sağladığı yararların kontrol grubu kullanılarak test edilmesi amaçlandı. YÖNTEM: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı olarak hizmet veren Küçükçekmece Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde düzenli olarak ayaktan tedavi gören, çalışma kriterlerine uyan 30 çalışma grubu ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. PSBE verilen çalışma grubu hastaları 3 gruba ayrılarak; eğitim haftada bir kez kırk beşer dakikalık iki seans olarak 18 oturumda verilmiş ve yaklaşık 5 ayda tamamlanmıştır. Test bataryası araştırmacı tarafından eğitim başlangıç ve bitiminde çalışma ve kontrol grubuna uygulanmıştır. Test bataryası kapsamında hastalara Ön Test/Son Test, Sosyodemografik Veri Formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CŞSÖ), İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği (İÜBDÖ), Psikotik Bozukluğu Olan Hastalarda İlaç Tedavisine Uyumsuzluğu Değerlendirme Ölçeği (İTUDÖ), Şizofreni Hastaları Yaşam Niteliği Ölçeği(SHYNÖ) ve Sosyal İşlevsellik Ölçeği (SİÖ) uygulanmıştır. BULGULAR: PSBE başlangıç ve bitiminde iki grubun ölçek puanları kıyaslandığında; PANSS ölçeği pozitif belirtiler alt ölçeği puanında anlamlı fark saptanmamıştır. PANSS ölçeği negatif belirtiler alt ölçeği, genel psikopatoloji alt ölçeği ve PANSS toplam puanında belirgin düşme bulunmuştur. Çalışma grubunda CŞDÖ, İÜBDÖ, İTUDÖ, SHYNÖ, SİÖ, ön test/son test puanları eğitim sonrasında anlamlı derecede düzelmiştir. SONUÇ: Rutin poliklinik takibi yapılan şizofreni hastalarının tedavisine PSBE eklenmesi hastaların psikopatolojilerinde, depresyon düzeylerinde, içgörülerinde, ilaç uyumlarında, yaşam kalitelerinde ve işlevselliklerinde belirgin düzelmeye yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Although the first choice is drugs for the treatment of schizophrenia, only drugs are insufficient that treat schizophrenia. The main purpose of Psychosocial Skills Training (PST); ensure the referred abilities permanenced by improving the patients social incompetence. In this study, the PST program by the Community Mental Health Center, a group of patients with treatment and follow-up implementation and testing of a control group of benefits was carried out. METHOD: 60 patients who met the study criteria in the study receiving regular outpatient treatment in Küçükçekmece Public Mental Health Center which is a sub-branch of Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Nerve System Diseases Training and Research Hospital were included in the study. 30 patients were the study group and 30 patients were the control group. The PST group was divided into 3 groups and the training was given as 2 sessions consisting of five minutes, in total 18 sessions, and was completed in approximately 5 months. After the consents of the patients were received, the test battery study was applied to the control group by the researcher at the beginning and at the end of the study. In the test battery, the following tests were applied to the patients: Pre-Test/End Test, Socio Demographic Data Form, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Calgary Schizophrenia Depression Scale (CSDS), Schedule for Assesing the Three Components of Insight (SATCI), in Patients with Psychotic Disorders Drug Treatment Compliance Rating Scale (DTCRS), Quality of Life Scale for Schizophrenia Patients (QLSSP), Social Functionality Scale (SFS). RESULTS: When compared two groups the beginning and at the end of the study, considerable decrease has been observed in negative symptoms sub-scale, general psycho-pathology sub-scale and PANSS total points. In the study group, the CSDS, SATCI, DTCRS, QLSSP, SFS and pre test/end test points have been ameliorated meaningfully after the training. CONCLUSION: Adding PSBE to the treatment of schizophrenia patients whose routine policlinic follow-up activities are performed regularly has caused considerable improvement in psycho-pathologies, depression levels, insight, medication agreements, life qualities and functionalities of the patients.