Şizofrenide suisid girişiminin depresyon, içgörü, içselleştirilmiş damgalanma ve yaşam niteliği ile ilişkisi
  1. Tez No: 471490
  2. Yazar: MERVE BİLGİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RİFAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı şizofreni hastalarında intihar girişiminin ve düşüncesinin depresyon, içgörü, içselleştirilmiş damgalanma ve yaşam kalitesi ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran ve DSM-5 tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış intihar girişiminde bulunmuş 36 hasta ile intihar girişiminde bulunmamış 52 hasta çalışmaya alındı. Hastalar daha sonra Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CSDÖ) 8. maddesinden aldıkları puana göre intihar düşüncesi olmayan (0 puan alan) ve intihar düşüncesi olan (1, 2 ya da 3 puan alan) diye iki gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan tüm hastalara sosyodemografik bilgi formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CSDÖ), İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği (İÜBDÖ), Şizofreni Hastaları İçin Yaşam Niteliği Ölçeği (SHİYNÖ), Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ) ve İntihar Düşüncesi Ölçeği (İDÖ) uygulandı. Bulgular: İntihar girişimi olan hastalarda olmayanlara göre bekar olma oranı daha fazla, yaşam kalitesi daha düşük ve içselleştirilmiş damgalanma seviyeleri daha yüksek saptandı. İntihar düşüncesi olan hastalarda ise intihar düşüncesi olmayanlara göre PANSS toplam puanları daha yüksek, depresif belirti şiddeti daha fazla, yaşam kalitesi daha düşük ve içselleştirilmiş damgalanma seviyeleri daha yüksek saptandı. İçgörü düzeyleri açısından gruplar arasında farklılık saptanmadı. İDÖ ile CSDÖ arasında pozitif yönde güçlü korelasyon olduğu gözlendi. İDÖ ile PANSS ve RHİDÖ arasında pozitif yönde orta düzeyde korelasyon olduğu saptandı. İDÖ ile SHİYNÖ arasında ise negatif yönde orta düzeyde korelasyon olduğu tespit edildi. Yapılan regresyon analizi sonrası depresyonun intihar düşüncesini yordayan faktör olduğu saptandı. Sonuç: Depresyon şizofrenide intihar için risk faktörüdür. Şizofrenide intiharı önlemek için depresyona neden olabilecek faktörlerin dikkatlice değerlendirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between suicide attempts and ideation with depression, insight, internalized stigmatization and quality of life in schizophrenic patients. Materials and Methods: Thirty-six suicide attempters and 52 not suicide attempters who were admitted to the psychiatry outpatient clinic of Ondokuz Mayıs University and diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 diagnostic criteria were included in the study. Patients were then divided into two groups according to the score they obtained from the 8th item of the Calgary Schizophrenia Depression Scale (CSDS), which were not suicidal ideations(0 points) and suicidal ideations (1, 2 or 3 points). All of the patients who participated in the study were included in the study, sociodemographic information form, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Calgary Schizophrenia Depression Scale (CDSS), Schedule for Assesing the Three Component of Insıght (SAI), The Quality of Life Scala for Schizophrenia Patients (QLSS), The Internalized Stigma of Mental Illness Scala (ISMIS) and the The Suicide Thought Scale (STS). Results:Patients with suicide attempts were more likely to be single, with lower quality of life and higher levels of internalized stigmatization. Patients with suicidal ideation had higher PANSS total scores, higher depressive symptom severity, lower quality of life and higher internalized stigmatization scores than those without suicidal ideation. There was no difference between the groups in terms of insight levels. There was a strong, positive correlation between STS and CSDS. There was a moderate, positive correlation between STS and PANSS, ISMI. It was determined that there was a moderate, negative correlation between STS and QLSS. After the regression analysis, depression was found to be a predictor of suicidal ideation. Conclusion: Depression is a risk factor for suicide of schizophrenia. Factors that may cause depression to prevent suicide in schizophrenia need to be carefully assessed.