Atılganlık eğitiminin bedensel engelli ergenlerin beden imaji, benlik saygısı ve kendilerine yönelik tutumları üzerindeki etikinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of assertiveness training for physically handicapped adults on the body image, self-esteem and attitudes directed to themselves
  1. Tez No: 344174
  2. Yazar: İLKAY KESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL ÜNSAL BARLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Toplumda engelli ergenlerde çekingenlik, sık görülen bir davranış biçimidir. Bu davranışın düzeltilmesi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Araştırmamızın amacı, bedensel engelli ergenlere verilecek atılganlık beceri eğitiminin, bedensel engelli ergenin benlik saygısı ve atılganlık becerisi üzerine etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmamız, Milli Eğitim Bakanlığı?na bağlı Antalyada il merkezindeki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine devam eden 60 (30 deney, 30 kontrol grubu) bedensel engelli ergen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, deney ve kontrol gruplarından oluşan ergenlerde, atılganlık eğitim programının etkililiğini test etmek için, ön-test ve son-test ölçümlü deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın deney ve kontrol gruplarına ait verileri elde etmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Rathus Atılganlık Envanteri ve kendilerini anlatmalarının istendiği resim materyali kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için SPSS-18 paket programı ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The shyness that shown among handicapped adolescents is a common behaviour in population. Different methods have been suggesting to solve this behaviour. The aim of the study was to evaluate the effectiveness of assertiveness training for physically handicapped adolescents on the self-esteem and assertiveness ability. The study sample consisted of 60 physically handicapped adolescents ( as 30 study and 30 control groups) attending to Private Training and Rehabilitation Centers in Antalya Province. In the study, pre-test and post-test measurement methods were used to test the effectiveness of the assertiveness training programme in both study group and control group. The Rosenberg Self-Esteem Scale (RSS), the Rathus Assertiveness Schedule (RAS), and Picture Drawing Method for Self-reflecting were used for data collection in both study group and control group. Statistical package for social sciences (SPSS) 18 and the analysis of variance (ANOVA) were used for evaluation of data.