Atılganlık eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin atılganlık düzeylerine etkisi
The effect of the assertiveness training of the level of assertiveness of the nursing students
  1. Tez No: 144409
  2. Yazar: SERPİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
VI ÖZET ATILGANLIK EĞİTİMİNİN HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN ATILGANLIK DÜZEYLERİNE ETKİSİ Bu araştırma Atatürk Üniversitesi Erzincan Sağlık Yüksekokulu hemşirelik bölümü 1. sınıf öğrencilerine verilen atılganlık eğitirninin öğrencilerin atılganlık düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla 2003-2004 öğretim yılı güz yarıyılında ön test ve son test kontrol gruplu yan deneme modeli olarak planlanıp uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Erzincan Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü birinci sınıf öğrencileri (53 kişi) ve Erzurum Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü birinci sımf öğrencileri (63 kişi) oluşturmuştur. Atatürk Üniversitesi Erzincan Sağlık Yüksekokulu birinci sımf öğrencilerinden araştırmaya katılmak isteyen 50 öğrenci deney grubunu, Atatürk Üniversitesi Erzurum Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü birinci sımf öğrencilerinden 50 öğrenci ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubundaki dört öğrencinin araştırma başladıktan sonra gruplara devam koşulunu yerine getirememesi sonucu, araştırmanın örneklemi 46 deney, 50 kontrol olmak üzere 96 öğrenciden oluşturulmuştur Veriler, öğrencilerin sosyodemografik özelliklerini belirleyen anket formu ve Kolej Kendini Anlatma Ölçeği uygulanarak toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, t testi, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis ve McNemar's kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin atılganlık eğitimi öncesi Kolej Kendim Anlatma Ölçeği puan ortalaması 127.93±19.76, atılganlık eğitimi sonrası 144.63±18.55 olarak belirlenmiştir. Deney grubunun öntest ve sontest puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel yönden anlamlı bulunmuştur (pO.001).VII Kontrol grubundaki öğrencilerin atılganlık eğitimi öncesi Kolej Kendini Anlatma Ölçeği puan ortalaması 127.64+19.13, atılganlık eğitimi sonrası 132.12±20.58 olarak belirlenmiştir. Kontrol grubunun öntest ve sontest puan ortalamaları arasındaki fark da istatistiksel yönden anlamlı bulunmuştur (pO.001). Deney grubundaki öğrencilerin atılganlık eğitimi sonrası Kolej Kendini Anlatma Ölçeği puan ortalaması 144.63+18.55, kontrol grubundaki öğrencilerin atılganlık eğitimi sonrası Kolej Kendini Anlatma Ölçeği puan ortalaması ise 132.12±20.58 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY THE EFFECT OF THE ASSERTIVENESS TRAINING ON THE LEVEL OF ASSERTIVENESS OF THE NURSING STUDENTS This research was planned and carried out with the aim of determining the effect of the education given to first class students of Atatürk University Erzincan Health Higher School on the level of assertiveness of the students as quasi-experimental and pretest-posttest with control group on 2003-2004 educational fall semester. The contex of the study consists of the students first class of Atatürk University Erzincan Health Higher School department of nursing (53 persons) and the students first class of Erzurum Health Higher School depertment of nursing (63 persons). 50 students from Erzincan Health Higher School consisted of experimental group, 50 students participated in the study from Erzurum Health Higher School first class consisted of control group. As a result of not obeying of 4 students to the condition that the attendance to groups are mandatory after the research was starting, the sampling of the study was made up of 96 students, 46 of whom were experiment group, and 50 of them were control group. The data were collected by means of questionnaria from determining socio- demographic features of the students, and The College Self-Expression Scale. In the evaluation of data analysis, percentage, t test, Mann Whitney-U, Cruskall Wallis and McNemar's were used. The College Self-Expression Scale mean score before assertiveness training of the students in experiment group was 127.93+1 9.76, that of after assertiveness training was 144.63+1 8.55.