Bakımevinde kalan yaşlı bireylerin sıvı alım durumları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
The investigation of fluid intake and affecting factors of fluid intake of elderly people living in nursing homes
  1. Tez No: 344224
  2. Yazar: EZGİ GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KÜÇÜKGÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bakımevinde kalan yaşlı bireylerin sıvı alım durumları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi. Yöntem: Araştırma Temmuz-Kasım 2012 tarihleri arasında bir huzurevinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun 135 yaşlı birey oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Özellikler Anket Formu, Sıvı Durumlarını Değerlendirme Anket Formu, Mini Mental Test, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Anketi, Geriatrik Depresyon Ölçeği, Mini Nutrisyonel Değerlendirme Testi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde bireylerden 3 günlük sıvı alım miktarlarını kaydetmeleri istenmiştir. Bireylerin alması gereken günlük sıvı miktarları Gaspar formulüne göre hesaplanmıştır. Sıvı açığı, alınması gereken sıvı miktarından, alınan sıvı miktarı çıkartılarak hesaplanmıştır. Sıvı açığı miktarı ve etkileyen faktörler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis test kullanılarak incelenmiştir. Bulgular: Bireylerin %84,4? ünün (n:114) günlük alması gereken miktardan daha az sıvı aldığı ve bu bireylerin sıvı açığı ortalamasının 712,96+368,84 ml. olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research was to investigate fluid intake and affecting factors of fluide intake of elderly people living in a nursing home. Method: The research was carried out from July to November 2012 in a nursing home. The study sample consisted of 135 elderly individuals who are eligible for the inclusion criteria of the study. Socio-demographic Characteristics Questionnaire, Fluid Intake Assessments Questionnaire, Mini Mental State Examination, Barthel Activities of Daily Living İndex, Instrumental Activities of Daily Living Scale, Geriatric Depression Scale, Mini Nutritional Assessment Test were used as data collection tools. In the data collection process, individuals were asked to record the amounts of fluid intake of their for 3 days. The daily liquid amounts that Individuals should take is calculated by using Gaspar formula. Fluid deficit was calculated by subtracting from fluid that should be taken to the the amount of fluid that took. The relationship between the amount of fluid deficit and the factors affecting were examined using Pearson's correlation analysis, the Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test. Results: It was found that 84.4% of the fluide intake of the participants (n: 114) less than the amount that they should take for a day, and that mean of fluid deficit of these individuals was 712.96+368.84 ml.