Yaşlı bireylerde ışık tedavisinin uyku kalitesi üzerine etkisi
Effect of light therapy on sleep quality of elderly people
- Tez No: 267366
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma huzurevinde kalan yaşlı bireylerde ışık tedavisinin uyku kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla müdahale araştırması olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara Sosyal Güvenlik Kurumu 75. Yıl Dinlenme ve Bakımevinde kalan 14 ve Keçiören Belediyesi Huzurevinde kalan 10 yaşlı olmak üzere toplam 24 yaşlı oluşturmuştur. Araştırma örneklemine 65 yaş ve üzerinde, okur-yazar, en az bir aydır huzurevinde kalan, Parkinson hastalığı, depresyonu, psikiyatrik hastalık tanısı, bilişsel bozukluğu, iletişim sorunu ve uykuyu etkileyecek aktif hastalığı olmayan, uyku ilacı kullanmayan, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız ve uyku kalitesi kötü olan bireyler alınmıştır. Araştırmada örneklem seçimi için Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği, Standardize Mini Mental Test, Geriatrik Depresyon Ölçeği ve Modifiye Barthel Günlük Temel Yaşam Aktivite İndeksi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla Tanıtıcı Bilgi Formu, Haftalık İzlem Formu ve Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ışık tedavisi 10.000 Lux şiddetinde 30 gün ardışık olarak sabah saatlerinde 30 dakika süresince uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as an intervention study to determine the effect of light therapy on sleep quality of elderly people. Totally 24 elderly, 14 from Ankara Social Insurance Institution 75th Rest and Nursing Home, 10 from Keçiören Municipality Nursing Home made up study sample. Elderly aged 65 and older, literate, living in institution at least for one month, not diagnosed with Parkinson, psychiatric disease and depression, not having cognitive and communication impairment, not having any of acute disease and treatment affecting sleep, not using hypnotic drugs, independent in activities of daily living, and having bad sleep quality is included in study. ?Demographic Data Form?, ?Pittsburgh Sleep Quality Index?, and ?Weakly Follow-Up Form? were used for data collection, whereas ?Pittsburgh Sleep Quality Index?, ?Standardized Mini Mental State Examination Test?, ?Geriatric Depression Scale? and ?Modified Barthel Activities of Daily Living Index? were used for sample selection.