Lateral epikondilitli hastalarda splint ve egzersiz uygulamalarının etkinliği
The effectiveness of splint and exercise on patients with lateral epicondylitis
- Tez No: 344241
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN, PROF. DR. NİHAL GELECEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışma lateral epikondilitli hastalarda splint uygulaması ile egzersiz tedavisinin; ağrı, kavrama kuvveti, memnuniyet ve dirsek fonksiyonelliği üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Yöntem: Çalışmaya alınan 43 hasta randomize olarak splint (n=22) ve egzersiz (n=21) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların ağrı şiddetleri vizüel analog skalası (VAS), maksimum kavrama kuvvetleri dinamometre, normal eklem hareketleri universal gonyometre, memnuniyetleri Likert ölçeği ve dirsek fonksiyonellikleri Patient-Rated Tennis Elbow Evaluation (PRTEE) ile değerlendirildi. Değerlendirmeler tedavi öncesi, 1. ay ve 3. ay sonunda olmak üzere üç kez tekrarlandı. Tüm hastalara 10 seans 30 dakikalık transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) uygulaması yapıldı. Splint grubuna sadece splint uygulanırken; egzersiz grubuna germe ve konsantrik ile eksentrik kuvvetlendirmelerden oluşan kombine egzersiz programı uygulandı. Bulgular: Demografik özellikler açısından iki grup homojendi (p>0.05). İki grupta da 1. ay ve 3.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was planned to compare the effectiveness of splint and exercise treatment on pain severity, hand grip strength, satisfaction and function of elbow in patients with lateral epicondylitis. Methods: 43 patients, who were treated, were randomly divided into two groups as splint (n=22) and exercise (n=21) groups. Patients were assessed with visual analogue scale (VAS) for pain severity, dinamometer for maximum hand grip strength, goniometer for range of motion, Likert scale for satisfaction and Patient-Rated Tennis Elbow Evaluation (PRTEE) for function of elbow. All assesments were repeated three times as before treatment, at the end of the first month and the third month. 30 minutes transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) application were performed along ten session for all patients. While splint group was treating with only splint application; exercise group was treated with a combined exercise programme that included strectching, concentric and eccentric strengthening exercises. Results: Two groups were hemogeneous in terms of demographic features (p>0.05).