Acil servise epileptik nöbet ile başvuran hastaların genel değerlendirmesi ve elektrolit değerlerinin incelenmesi
General assessment of patients who admitted to the emergency department with epileptic seizures and analysis of electrolyte values
- Tez No: 344244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
AMAÇ: Acil Servis?e epileptik nöbet şikayetiyle başvuran hastaların genel özelliklerinin tanımlanması ve laboratuvar değerlerinin bu hastaların Acil Servisteki yönetimlerine katkısı olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Geriye dönük tanımlayıcı nitelikteki çalışmamızda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine 01.01.2008-31.12.2011 tarihleri arasında başvuran epileptik atak şikayeti olan on sekiz yaş üstü hastalar incelendi. Bu yıllarda acil servise başvuran hastalara acil servis kayıt sistemindeki G40 (epilepsi) ICD kodu girilerek epileptik atak geçirme şikayetiyle gelen hastalar tespit edildi. Bu hastaların protokol numaraları saptandı ve acil servis arşivinden 2006 epileptik nöbet şikayeti ile başvuran hasta dosyasına ulaşıldı. 2006 hasta dosyasının 657?si çalışma kriterlerine uygun bulundu. Çalışmamızda standart veri toplama formu oluşturuldu. İstatistiksel değerlendirme için veriler SPSS 16.0 programına girilerek veri tabanı oluşturuldu ve gerekli analizler yapıldı. BULGULAR: Çalışmamızda 657 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların yaş ortalaması 41 ±17 olup yaş aralığı ise 18-89 olarak bulunmuştur. Hastaların, % 57.2?si (376) erkek olup, hastaların %42.3?ü (281) kadın cinsiyetti. Yaş ilerledikçe sekonder nöbeti olan hastaların oranının arttığı istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Acil Servis gözleminde nöbet geçirmeyle biyokimyasal parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p >0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE : It is aimed to define the general characteristics of patients who admitted to the emergency department with complaints of epileptic seizures and determine if their laboratory values affect their Emergency Department management. METHOD : In our retrospective and defining study patients over 18 years old who admitted to Ege University Emergency Department with epileptic seizures between 01.01.2008-31.12.2011 were analyzed. Patients who admitted between these dates were marked with G40 (epilepsy) code in the registry system and patients who had epileptic seizure complaints were detected. Protocol numbers of these patients were found and 2006 patient files who complained about epileptic seizures were reached.Only 657 of 2006 patient files were found as proper as to work on.Standart data collection form were constituted in our study. Database has built by the datas which entered to the SPSS 16.0 program for statistical consideration and necessasry analysis were made. FINDINGS: 657 patients were received for consideration in our study. Age avarage of the patients were found as 41 ±17 and also the age range of the patients were found as 18-89. %57.2 (376) of the patients were male and also their age average is calculated as 41 ±17,moreover %42.3 (281) of the patients were female with the age avarage of 41.26 .