Acil servise nöbet şikayeti ile başvuran olguların görüntüleme bulgularının analizi
Analysis of imaging findings of patients admitted to emergency department with seizures
  1. Tez No: 525983
  2. Yazar: JAVID ISAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gereç ve yöntem: Ocak 2009 - Temmuz 2017 tarihleri arasında erişkin acil servise nöbet şikayeti başvuran toplam 1002 hasta başvurusu çalışmaya alındı. Klinik verilerin değerlendirilmesi sonucu senkop-nöbet ayrımı yapılamayan veya senkop tanısı alan 202 başvuru çalışma dışı bırakıldı. Hastalarda yaş, cinsiyet, bilinen epilepsi, yeni tanı nöbet ve bilinen hastalık varlığı (neoplastik ve non-neoplastik gibi) araştırıldı. Hastalar, yeni tanı nöbetler ve bilinen epilepsiler olmak üzere iki alt grup halinde değerlendirildi. Her iki grup hastalar, hastalık öyküsü olup olmamasına göre, hastalık öyküsü olanlar ise neoplastik ve non-neoplastik olmasına göre, neoplastik hastalık öyküsü olan hastalar intrakraniyal ve ekstrakraniyal, intrakraniyal neoplaziler primer santral sinir sistemi (SSS) neoplazileri ve metastazlar, primer SSS neoplazileri ise glioblastom ve diğer intrakraniyal neoplaziler olarak iki grupta sınıflandırıldı. Nonneoplastik hastalık öyküsü olan hastalar SSS'ni etkileyen patolojiler ve SSS'ni etkilemeyen patolojiler olarak iki grupta sınıflandırıldı. SSS etkilenimi olan hastalar vasküler ve vasküler olmayan patolojiler olarak sınıflandırıldı. Bilinen epilepsi öyküsü olan hastalar primer/idiopatik ve sekonder edinsel olarak iki gruba ayrıldı. Primer/idiopatik öyküsü olan bilinen epilepsi hastaları ise travma öyküsü olan ve olmayan diye iki grupta sınıflandırıldı. Sonrasında ise hastaya uygulanan görüntüleme tetkikleri (BT ve MRG) değerlendirildi.Hastalarda görüntülemede pozitif bulgu, BT ve/veya MRG'de, yeni patoloji varlığı (diagnostik) veya mevcut olan patolojide tedavi ve/veya takip planını değiştirecek (prognostik) bulgular olarak kabul edildi. Görüntüleme bulguları yukarıda tariflendiği gibi analiz edildikten sonra klinik parameterler ile oluşturulmuş sınıflama ile karşılaştırılarak, yeni tanı nöbet ve bilinen epilepsi hastalarında, alt gruplar için Odds ratio (tahmini rölatif risk) analizi yapıldı. Radyolojik görüntülemenin tanısal etkinliği, BT'in negatif MRG'in pozitif bulunduğu hastalarda görüntülemede saptanan patolojiler ve saptanan patolojilerin sıklığı değerlendirildi. Hastaneye birden çok kez başvuran hastaların genel başvuru dağılımı, tekrarlanan görüntülemede pozitif bulgu varlığına göre Odds ratio (tahmini rölatif risk) değerlerinin analizi yapıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 46,7±19,7 yıl olup, 458'i (%57,3) erkek, 342'si (%42,7) kadın olmak üzere toplam 800 başvuru çalışmaya dahil edildi. Araştırmaya alınan hastaların %38,9'u (n=311) ilk kez nöbet geçirme şikâyeti ile hastaneye başvurmuş iken, %61,1'inde (n=489) nöbet geçmişi bulunmaktaydı. İlk kez nöbet geçiren hastaların %40,5'inde hastalık öyküsü (%23,8'i neoplastik ve %16,7'si nonneoplastik) varken; yeni tanı nöbet ile başvuran ve bilinen neoplazisi bulunan hastaların %74,0'ında ekstrakraniyal, %26,0'ında ise intrakraniyal neoplazi hikayesi mevcuttu. En sık görülen ekstrakraniyal neoplazi ise primer akciğer kanseriydi. Primer intrakraniyal neoplazi türleri incelendiğinde, en sık glioblastoma (33.3 %), sonra sırasıyla menenjiyom ve düşük dereceli glial tümörlere rastlanmıştır. SSS'ni etkileyen non-neoplastik patolojilerde %26,5 oran ile SVO en sık neden iken, bunu %14,7 oran ile intrakraniyal anevrizmalar takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our aim was to evaluate the imaging findings of patients admitted to the emergency department with seizures during the period of January 2009 – July 2017. Material and method:1002 patients with an admission diagnosis of seizure during the period of January 2009 – July 2017 were included in this study. After the evaluation of medical records, 202 of them were excluded due to a final diagnosis of syncope or inability to differentiate syncope from seizure. Features including age, gender, established diagnosis of epilepsy, new-onset seizure and coexisting disease (neoplastic and non-neoplastic) were determined for all patients. The patients were analyzed in two groups: new-onset seizure cases and cases with a history of epilepsy. Both groups were further stratified according presence or absence of a medical history; patients with medical history were classified into neoplastic and non-neoplastic groups; neoplastic ones were categorized into intracranial and extracranial neoplasms, intracranial neoplasia into primary central nervous system (CNS) neoplasia and metastasis, and primary CNS neoplasias into glioblastoma and other intracranial neoplasms. Patients with non–neoplastic medical disease history were stratified according to involvement of CNS. Patients with disorders involving the CNS were classified as vascular and non-vascular pathologies. Patients with history of epilepsy were divided into two groups: primary/idopathic and secondary symptomatic epilepsies. History of trauma was specifically noted in patients with history of epilepsy and primary/idiopathic seizures. Imaging techniques (CT and MRI) obtained during the admission were reviewed. Positive finding on CT and MRI was considered as new pathology (diagnostic) or as a finding that would change therapy and/or follow-up plan (prognostic). The distribution of imaging findings across clinical categories was then assessed and odds ratios in patients with epilepsy and new onset seizures were calculated. The diagnostic yield of imaging, especially for pathologies that were not evident on CT but apparent on MRI was also evaluated. For patients with multiple admissions, separate odds ratios were determined for initial admission and repeated scans. Results: The average age of the patients was 46.7±19.7 years. Among 800 patients, 458 (57.3%) were male and 342 (42.7%) were female. 38.9% (n=311) of patients were admitted to the hospital with new-onset seizure, while 61.1% (n=489) already had a seizure history. 40.5% of the patients suffering from their first seizure were found to have a positive medical history. The location of neoplasms in the group of new-onset seizures was extracranial in 74% and intracranial in 26 %. The most common extracranial neoplasm was primary lung cancer. However, among primary intracranial neoplasms glioblastoma was the most common (33.3%), followed by meningioma and low grade glial tumors. Cerebrovascular accident (CVA) was the most common cause of non-neoplastic disorders affecting CNS with a rate of 26.5%, intracranial aneurysms were the next common cause and was observed in 14.7% of cases.