Acil servise ateş yüksekliği ile başvuran 65 yaş üzeri hastalarda etyolojik faktörlerin, prognozun ve maliyet yükünün araştırılması
Investigation of the etiological factors, prognosis and cost of the geriatric patients admitted to the emergency department with complaint of fever
- Tez No: 344248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç : Çalışmanın birincil amacı; Acil Servise ateş yüksekliği ile başvuran geriatrik hastalarda ateş yüksekliğine yol açan nedenlerin, laboratuar değişikliklerinin, uygulanan tedavilerin, acil servis ve hastane kalış sürelerinin ve maliyetlerinin araştırılması ve elde edilen verilerin erişkin hastalarla karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın ikincil amacı; Acil Servise ateş yüksekliği ile başvuran erişkin ve geriatrik hastaların fiziksel bağımlılık durumları ile 1 aylık prognoz arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Metod : Prospektif , kesitsel-analitik olarak,1 ekim 2012-1 nisan 2013 arasındaki 6 aylık sürede acil servise ateş yüksekliği ile başvuran 18 yaş üzeri travma dışı ve acil müdahale gereksinimi olmayan hastalar çalışmaya alındı. 65 yaş ve üzeri hastalar geriatrik grubu, 18-64 yaş arası hastalar erişkin grubu oluşturdu. Hastaların eşlik eden hastalıkları, istenen laboratuar tetkikleri, konsültasyon yapılan klinikler, acil servis son tanıları, başlangıç tedavisi, acil servis sonlanım şekli, yatış yapılan klinikler ve hastaların başvurudan 1 hafta öncesi, başvuru sırası ve 1 ay sonraki Barthel İndeksleri kayıt altına alındı. Barthel İndeksi 100 tam puanının altındaki hastalar fiziksel bakım hastası olarak değerlendirildi. 1 ay sonra telefon ile hastalar aranarak prognozları hakkında bilgi alındı.Veriler SPSS 16.0 İstatistik programına aktarılarak gerekli analizler yapıldı. Bulgular: Araştırmaya 418 hasta dahil edildi. Erişkin grupta 200 hasta , geriatrik grupta 218 hasta yer aldı. Erişkin hastalarda ortalama yaş 43,8 (median;46, min-max;18-64), geriatrik hastalarda ortalama yaş 74,9 (median;74, min-max; 65-96) olarak bulundu. Erişkin hastaların %13,5?inin(n:27), geriatrik hastaların %45,8?inin(n:100) bakım hastası olduğu saptandı. Hipertansiyon, diyabet , koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, KOAH, serebrovasküler hastalık gibi komorbid hastalıklar geriatrik hastalarda daha sık gözlendi.Sistolik kan basıncı ve saturasyon değerleri erişkin ve geriatrik hastalar arasında farklık gösterdi. Geriatrik hastalarda hemogram, CRP, idrar tetkiki, kan kültürü, idrar kültürünün daha sık istendi ve kan kültürü ve idrar kültüründe üremeler daha sıktı. Hastalar arasında son tanılarda pnömoni, idrar yolu enfeksiyonu, viral üsye ve enfeksiyon dışı nedenler farklılık gösterdi.Geriatrik hastalara daha sık antibiyoterapi uygulandığı belirlendi ve erişkin hastalara ilk tedavi başlangıç süresi daha kısaydı, Erişkin hastaların % 61,5 i (n:123) acil servisten taburcu edilirken bu oran geriatrik hastalarda % 52,8 (n:115) idi. Geriatrik hastaların acil servis kalış süreleri ve acil servis maliyetleri daha fazla idi. Hastaneye yatışlar açısından farklılık saptanmadı.Geriatrik hastalarda mortalite daha sıktı ve ölen hastaların önemli kısmını bakım hastaları oluşturdu. Geriatrik hastalarda erişkin hastalara göre bağımlılık skorunda daha fazla artış yaşandı. Tartışma: Geriatrik hastalar ateş yüksekliği durumunda erişkin hastalara göre daha sık bakteriyel etkenlere maruz kalmaktadır. Hastaların bazal ve acil servis başvuru bağımlılık düzeyleri arasındaki değişkenlik geriatrik hastalarda daha belirgindir. Hastaların bakım durumu açısından bağımlı olması mortalite üzerine etki edebilir. Ateş yüksekliği ile acil servise başvuran geriatrik hastaların acil serviste kalış süreleri ve maliyetleri erişkin hastalara kıyasla daha fazla olmaktadır. Barthel skoru acil servislerde başvuran geriatrik hastaların değerlendirmelerinde objektif bir araç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Primary aim of this study is to investigate the causes of the fever, laboratory changes, treatments, length of the stay and costs in the emergency department and hospital in the geriatric patients admitted to the emergency department with complaint of fever and to compare those outputs with the data obtained from adult patients admitted to the emergency department with fever. Secondary aim of this study is to analyze the impact of those patients physical dependence levels to their short term prognosis (one month). Methods: In this prospective cross-sectional, analytical study, the patients older than 18 years were admitted to the emergency department between October 1st 2012 and April 1st 2012 were included. Trauma patients and patients who require immediate intervention were excluded. Geriatric group consisted from patients aged 65 and over and adult group consisted of patients between the ages of 18-64. The patients? chronical diseases, laboratory tests that were ordered, consultations, final diagnosis, treatments applied, prognosis of the patient , admission records to another wards and the patients? Barthel Index as one week before, present and one month after admittance were recorded. The data was analyzed with SPSS 16.0 statistics programme. Results: Four hundred eighteen patients were included to the study. Adult group consisted of 200 patients while the geriatric group consisted of 218 patients. Mean age was 43.8 for the adult group (median:46; min-max:18-63) and 74.9 for geriatric group (median:74; min-max:65-96). Twenty seven (13,5%) patients in the adult group and one hundred (%45,8) in the geriatric group were long term care patients. Comorbid diseases like hypertension, diabetes, coronary artery disease, congestive heart failure, COPD, cerebrovascular diseases were found to be as much more common in the geriatric group. Systolic blood pressure and oxygen saturation parameters showed differences between geriatric and adult groups. CBC, CRP, urine analysis, blood and urine cultures were more frequently ordered in the geriatric group. Blood and urine cultures more frequently showed colonization in the geriatric group. Among patients with diagnoses of pneumonia, urinary tract infection, viral upper respiratory tract infections and non-infectious causes differed. The time before treatment was found shorter in the adult group. In the adult group, 61.5% (n=123) were externated. This ratio was 52,8%(n=115) in the geriatric group. There was no difference between the two groups? hospital admittances. Length of stay in the ED and overall costs were grater in the geriatric group. Mortality was higher amongst the geriatric group and most of the patients who died were long-term care patients. In the geriatric group, Barthel score decreased more than the adult group. Discussion: Geriatric patients are more inclined to have bacterial infections in case of fever. The difference between basal dependance levels and on-admittance dependance levels are more pronounced in the geriatric group. The fact that a patient is dependent for a care may play a role on mortality. The length of stay and the overall cost is greater in the geriatric group. Barthel Index could be use as a objective tool for evaluation of geriatric patients admitted to the emergency departments with complaint of fever.