Farklı erken uyarı sistemlerinin geriatrik acil servis hastalarında 28 günlük mortalite, hastane ve yoğun bakım yatışını öngörmedeki etkinliği
The effectiveness of different early warning systems in predicting 28-day mortality, hospital admission, and intensive care unit admission in geriatric emergency department patients
- Tez No: 992066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM AZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, acil servise travma dışı tüm nedenlerle başvuran 65 yaş ve üzeri hastalarda farklı Erken Uyarı Skorlarının (NEWS/NEWS2, MEWS, qSOFA, REMS, CART ve HEWS) 28 günlük mortalite, hastaneye yatış ve yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatış gereksinimini öngörmedeki performanslarını karşılaştırmak idi. Bu kapsamda, söz konusu skorların duyarlılık, özgüllük ve ayırt edicilik düzeyleri analiz edilecek; ayrıca yaşamsal bulgular, klinik parametreler ve laboratuvar verilerinin öngörüye katkıları incelendi. Bununla birlikte, tanı gruplarına göre alt grup analizleri yapılarak EUS'ların farklı klinik tablolar altındaki performansları değerlendirildi. Yaş, komorbidite yükü ve frajilite gibi geriatrik özelliklerin bu sistemlerin öngörü gücü üzerindeki etkisi araştırıldı. Gereç ve Yöntem Bu prospektif gözlemsel çalışmada, 01.07.2025-01.01.2026 tarihleri arasında acil servise travma dışı nedenlerle başvuran 65 yaş ve üzeri geriatrik hastalarda, farklı Erken Uyarı Sistemleri (EUS) ile birlikte yaşamsal ve klinik bulguların 28 günlük mortalite, hastaneye yatış ve YBÜ'ye yatış gereksinimini öngörmedeki prediktif performansı değerlendirildi. Bu kapsamda, farklı EUS'ların söz konusu klinik sonlanımları öngörmedeki duyarlılık ve özgüllük düzeyleri karşılaştırıldı. Çalışma kapsamına; güncel literatürde en sık karşılaştırılan, değerlendirilen ve prediktif değeri en yüksek olduğu saptanan EUS'lar dahil edildi. Ayrıca, farklı EUS'ların prediktif gücü analiz edildi ve elde edilen bulgular, yaş, komorbidite yükü ve frajilite gibi geriatrik özelliklerin bu skorlama sistemlerinin performansı üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla alt grup analizleri ile değerlendirildi. Bulgular Çalışmaya 1.466 kadın (%53,4) ve 1.278 erkek (%46,6) toplam 2.744 geriatrik hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 77,6 ± 8,0 yıl idi ve 28 günlük mortalite oranı %17,7 (n=485) olarak bulundu. Sağ kalanlar (n=2.259) ile hayatını kaybedenler (n=485) karşılaştırıldığında; mortalite grubunda yaş medyanı daha yüksekti (p<0,001) ve cinsiyet dağılımı benzerdi (p=0,772). Vital bulgularda diyastolik kan basıncı sağ kalanlarda daha yüksek; nabız ve solunum sayısı ise mortalite grubunda daha yüksek saptandı (tümü p<0,001); ateş açısından fark izlenmedi. Laboratuvar parametrelerinde mortalite grubunda laktat ve lökosit daha yüksek bulundu (p<0,001). YBÜ'ye yatırılan hastalar (n=459) ile yatırılmayanlar (n=2.285) karşılaştırıldığında; YBÜ grubunda yaş medyanı daha yüksek idi (p<0,001). EUS'lar ve risk skorları açısından, mortalite ve YBÜ gruplarında qSOFA, SIRS, kırılganlık skoru ve tüm değerlendirilen EUS'lar (NEWS/NEWS2, MEWS, REMS, CART, HEWS, TREWS, RAPS) anlamlı olarak daha yüksek bulundu (tümü p<0,001). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde; ileri yaş (aOR 1,030), malignite varlığı (aOR 2,647), SVO öyküsü (aOR 1,445), laktat yüksekliği (aOR 1,150), lökosit artışı (aOR 1,025), kırılganlık skoru (aOR 1,262) ve NEWS skoru (aOR 1,126) mortalitenin bağımsız prediktörleri olarak belirlendi. Karşılaştırılan skorlama sistemleri arasında NEWS (EAA: 0,739), mortaliteyi öngörmede en yüksek tanısal performansı gösterdi. NEWS skoru için ≥ 3 kesme değerinde duyarlılık %69,7, özgüllük ise %66,6 olarak tespit edildi. Sonuç NEWS, 28 günlük mortaliteyi öngörmede en yüksek ayırt ediciliğe sahip ve mortalite ile bağımsız ilişkili kalan tek EUS olarak saptandı. Frajilite, laktat ve düşük diyastolik kan basıncının bağımsız ilişkileri, geriatrik hastada riskin yalnızca vital bulgularla açıklanamayacağını ortaya koydu. Geriatrik hastalarda etkili bir risk sınıflaması sağlamak için, NEWS'in frajilite, laktat ve diyastolik kan basıncı/ ortalama arteriyel basınç gibi parametrelerle entegre edildiği geriatrik odaklı, bütüncül risk değerlendirme modellerine ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler Erken uyarı sistemleri, geriatrik hastalar, yoğun bakım, mortalite, Ulusal Erken Uyarı Skoru (NEWS), Hızlı SOFA Skoru (qSOFA)
Özet (Çeviri)
Objective This study aimed to compare the performance of different Early Warning Systems (EWS) National Early Warning Score (NEWS) / National Early Warning Score 2 (NEWS2), Modified Early Warning Score (MEWS), quick Sequential Organ Failure Assessment (qSOFA), Rapid Emergency Medicine Score (REMS), Cardiac Arrest Risk Triage (CART), and Hamilton Early Warning Score (HEWS) in predicting 28-day mortality, hospital admission, and intensive care unit (ICU) admission among patients aged ≥65 years presenting to the emergency department (ED) with non-traumatic complaints. We also assessed the predictive contribution of vital signs, clinical characteristics, and laboratory parameters, and explored EWS performance across diagnostic subgroups, including the influence of geriatric factors such as age, comorbidity burden, and frailty. Materials and Methods In this prospective observational study, geriatric patients (≥65 years) presenting to the ED for non-traumatic reasons were evaluated using the above EWS in conjunction with vital signs and clinical findings. The predictive performance of each score for 28-day mortality, hospital admission, and ICU admission was analyzed by comparing sensitivity and specificity, and discriminative ability was assessed. Subgroup analyses were conducted to evaluate EWS performance across diagnostic categories and to determine the impact of geriatric characteristics, particularly age, comorbidity burden, and frailty, on prognostic performance. Results A total of 2,744 geriatric patients were included: 1,466 women (53.4%) and 1,278 men (46.6%). The mean age was 77.6 ± 8.0 years, and 28-day mortality was 17.7% (n=485). Compared with survivors (n=2,259), non-survivors (n=485) had a higher median age (p<0.001), whereas sex distribution was similar (p=0.772). Among vital signs, diastolic blood pressure was higher in survivors, while heart rate and respiratory rate were higher in the mortality group (all p<0.001); no difference was observed in body temperature. In laboratory parameters, lactate and white blood cell count were higher in the mortality group (p<0.001). When patients admitted to the ICU (n=459) were compared with those not admitted (n=2,285), the median age was higher in the ICU group (p<0.001). Regarding early warning systems and risk scores, qSOFA, Systemic Inflammatory Response Syndrome (SIRS), frailty score, and all assessed early warning systems (NEWS/NEWS2, MEWS, REMS, CART, HEWS, TREWS, and RAPS) were significantly higher in both the mortality and ICU groups (all p<0.001). In multivariable logistic regression analysis, older age (adjusted odds ratio [aOR] 1.030), presence of malignancy (aOR 2.647), history of cerebrovascular disease (aOR 1.445), higher lactate (aOR 1.150), higher white blood cell count (aOR 1.025), frailty score (aOR 1.262), and NEWS (aOR 1.126) were identified as independent predictors of mortality. Among the compared scoring systems, NEWS demonstrated the highest diagnostic performance for predicting mortality (AUC 0.739). At a cut-off of ≥3, NEWS yielded a sensitivity of 69.7% and a specificity of 66.6%. Conclusion In this large prospective cohort of geriatric ED patients, NEWS showed the highest discriminative ability for predicting 28-day mortality and was the only EWS independently associated with mortality in multivariable analyses. The independent associations of frailty, lactate, and lower diastolic blood pressure suggest that risk in older adults cannot be fully explained by vital signs alone. Effective geriatric risk stratification may require integrative, geriatric-focused models in which NEWS is combined with frailty, lactate, and diastolic blood pressure/mean arterial pressure. Keywords Early warning systems; geriatric patients; intensive care unit; mortality; National Early Warning Score (NEWS); quick Sequential Organ Failure Assessment (qSOFA)