İdiyopatik pulmoner fibroziste seri solunum fonksiyon testlerinin prognozu belirlemedeki önemi: Retrospektif analiz
The prognostic role of serial pulmonary function tests in idiopathic pulmonary function tests: A retrospective analyse
  1. Tez No: 344265
  2. Yazar: TUĞBA ÖNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN MOĞULKOÇ BISHOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İdiyopatik pulmoner fibrozisli hastalarının düzenli ve objektif verilerle izlenmesi hastalığın progresyon hızının saptanmasına, uygulanan veya geliştirilmekte olan tedavilerin etkinliğinin gözlenmesine olanak sağlamaktadır. Çalışmamızın amacı; IPF?li hastaların seri SFT ölçümleri ile izlenmesinin prognozu öngörmedeki değerini retrospektif olarak gözlemlemektir. İkincil sonlanım noktası olarak ise yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, SPAB yüksekliği, ek hastalıklar gibi diğer değişkenlerle prognoz arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Çalışmaya dahil edilen 94 olgunun demografik verileri yanısıra ilk başvurudaki ve izlemdeki (6.ay, 12.ay, 24.ay, 36.ay, 48.ay ve 60.ay) SFT ölçümleri kaydedilmiştir. Çalışma grubumuzun yaş ortalaması 62.8±10.3 olup %71.3?ü (67 olgu) erkek, %28.7?si (27 olgu) kadındır. Ortalama izlem süreleri 41.03±27.02 aydır, %59.4?ü (60 hasta) izlemde kaybedilmiş olup %44.6?sı (41 olgu) hayattadır. Otuziki olgunun (%34) tanısı cerrahi akciğer biyopsisi ile doğrulanmıştır. olguların yaşlarının, genel sağkalımla veya izlemdeki solunum fonksiyon testleri kayıplarıyla ilişkisiz olduğu saptanmıştır. Ancak 50 yaş altı olgu grubu ayrı incelendiğinde, ortalama sağkalımın bu grupta belirgin düşük olduğu gözlenmiştir (p=0.039). Sistolik pulmoner arter basıncı düzeyi yüksek olan olguların gerek genel sağkalım gerekse EKO sonrası sağkalım sürelerinin anlamlı düşük olduğu saptanmış (p=0.006 ve p=
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to view the prognostic role of pulmonary function tests (PFT) in patients with IPF, retrospectively. As secondary endpoint, to determine the prognostic importance of the other parameters as age, gender, smoking status, systolic pulmonary artery pressure (SPAP) and comorbidities Methods: Demografic variables, SPAP levels and changes in PFT (initial,6.,12.,24.,36.,48. and 60th PFT) were reviewed retrospectively. Results: Of the 94 patients 67 were men and 27 were woman with a median age 62.8 years. The mean follow-up time was 41.03 months. Fourtyone patients were still alive but 60 were dead in the follow-up time. Diagnose of IPF were verified with surgical biopsies in 32 patients. There was no relationship between age, smoking status, gender and survival. But the patients under 50 years old had decreased survival. Higher than 36 mmHg SPAP level was the strongest prognostic parameter and related with decreased DLCO/VA level but not related with age, smoking status or gender. Changes %10 in FVC and %15 DLCO were not prognostic variables in the first 6 and 12 months of the follow-up time.