İdiyopatik pulmoner fibroziste C-reaktif protein ile mortalite ilişkisi
The relationship between C-reaktive protein and mortality in i̇diopathic pulmonary fibrosis
- Tez No: 960474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARAPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: İdiyopatik pulmoner fibrozis (İPF), nedeni bilinmeyen, kronik ilerleyici fibrozis ile seyreden bir interstisyel pnömonidir. Küratif bir tedavisi yoktur ve mortalitesi yüksektir. İPF hastalarında prognozu etkileyen faktörler ile ilgili çalışmalar ilgi çekmektedir. Çalışm (CRP) ile mortalitenin ilişkisini ve CRP'nin hastalık prognozu hakkında fikir verebilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde 01.01.2015 ile 31.12.2023 tarihlerinde İPF tanısı ile antifibrotik tedavi başlanan 235 hasta retrospektif olarak tarandı. Yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, aile öyküsü, vücut kitle indeksi, ek hastalıkları, semptomları, hemogram, biyokimya, spirometri ve DLCO sonuçları, YÇBT bulguları, patolojik tanı yöntemleri, antifibrotik tedavileri ve ölüm tarihleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 235 hastanın %87,7'si (n=199) erkek, %15,3'ü (n=36) kadındı. Yaş ortalaması 68±7,7 yıldı. Çok değişkenli analizde akciğer kanseri (HR=4,47 %95 CI=2,31-8,64 p 0,42 mg/dl (HR=2,52 %95 CI=1,74-3,64 p %13,8 (HR=1,49 %95 CI=1,02-2,18 p=0,039) olması mortalite için bağımsız risk faktörü olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) is an interstitial pneumonia characterized by chronic progressive fibrosis of unknown cause. There is no curative treatment, and the mortality rate is high. Research on factors affecting the prognosis in IPF patients are of interesting. In our study, we aimed to evaluate the relationship between C-reactive protein (CRP) and mortality and the suggestibility of CRP about disease prognosis in IPF patients. Materials and Methods: A total of 235 patients diagnosed with IPF and started on antifibrotic therapy between 01.01.2015 and 31.12.2023 at our hospital retrospectively reviewed. Age, gender, smoking history, family history, body mass index, comorbidities, symptoms, complete blood count and biochemical test results, spirometry and DLCO results, radiological findings, pathological diagnostic methods, antifibrotic treatments, and dates of death were recorded. Results: Of the 235 patients included in the study, 87,7% (n=199) were male, and 15.3% (n=36) were female. The mean age was 68±7,7 years. In multivariate analysis, lung cancer (HR=4.47, 95% CI=2.31-8.64, p 0,42 mg/dl (HR=2.52, 95% CI=1.74-3.64, p 13.8% (HR=1.49, 95% CI=1.02-2.18, p=0.039) were identified as independent risk factors for mortality.