İdiyopatik pulmoner fibroziste fonksiyonel egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, solunum kas enduransı ve yaşam kalitesine etki eden parametrelerin belirlenmesi
Determination of parameters effecting functional exercise capacity, peripheral muscle strength, respiratory muscle endurance and quality of life in idiopathic pulmonary fibrosis
- Tez No: 918936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Göre B., İdiyopatik Pulmoner Fibroziste Fonksiyonel Egzersiz Kapasitesi, Periferik Kas Kuvveti, Solunum Kas Enduransı ve Yaşam Kalitesine Etki Eden Parametrelerin Belirlenmesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kardiopulmoner Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. İdiyopatik pulmoner fibrozis (İPF), akciğerlerde fibrotik doku artışı ile karakterize kronik akciğer hastalığıdır. Bu çalışmanın amacı, İPF'li bireyler ile sağlıklı bireyler arasında solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, solunum kas enduransı, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, fonksiyonel performans ve fiziksel aktivite seviyelerini karşılaştırmak, İPF'li bireylerin fonksiyonel egzersiz kapasitesinin solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, solunum kas enduransı, periferik kas kuvveti, dispne, kinezyofobi, öksürük şiddeti ve yaşam kalitesiyle ilişkisini araştırmaktı. Çalışmaya İPF tanısı almış 12 birey ve sağlıklı 12 birey olmak üzere toplam 24 birey dahil edildi. Tüm katılımcıların solunum fonksiyon testi spirometre ile, solunum kas kuvveti ağız içi basınç ölçüm cihazı ile, solunum kas enduransı inspiratuar kas eğitim cihazı ile, fonksiyonel kapasite 6 dakika yürüme testi ve 6 dakika pegboard ve ring testi ile, el kavrama kuvveti el dinamometresi ile, quadriceps femoris(QF) kas kuvveti dijital kas kuvvet testi aleti ile, fonksiyonel performans 30 saniye otur kalk testi ile, fiziksel aktivite düzeyi Bouchard'ın 3 Günlük Fiziksel Aktivite Kaydı ile ve İPF'li bireylerin karbonmonoksit difüzyon kapasitesi tek soluk yöntemi ile, dispne Modifiye Medical Research Council Dyspnea Scale ile, yaşam kalitesi St. George Solunum Anketi ile, öksürük şiddeti Leicester Öksürük Anketi ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile değerlendirildi ve hastalık şiddeti GAP(cinsiyet, yaş, fizyoloji) indeksi ve kompozit fizyolojik indeks ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Göre B., Determination of Parameters Effecting Functional Exercise Capacity, Peripheral Muscle Strength, Respiratory Muscle Endurance and Quality of Life in Idiopathic Pulmonary Fibrosis, Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences, Cardiopulmonary Rehabilitation Program, Master Thesis, Ankara, 2025. Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) is a chronic lung disease characterized by increased fibrotic tissue in the lungs. The aim of this study was to compare respiratory functions, respiratory muscle strength, respiratory muscle endurance, functional exercise capacity, peripheral muscle strength, functional performance, and physical activity levels between patients with IPF and healthy controls, investigate the relationship between functional exercise capacity of patients with IPF and respiratory functions, respiratory muscle strength, respiratory muscle endurance, peripheral muscle strength, dyspnea, kinesiophobia, cough severity and quality of life. A total of 24 individuals were included in the study, 12 individuals diagnosed with IPF and 12 healthy individuals. Respiratory function test by spirometry, respiratory muscle strength by intraoral pressure measuring device, respiratory muscle endurance by inspiratory muscle training device, functional capacity by 6-minute walking test and 6-minute pegboard and ring test, handgrip strength by hand dynamometer, quadriceps femoris (QF) muscle strength by digital muscle strength test device, functional performance by 30-second sit-to-stand test, physical activity level by Bouchard's 3-Day Physical Activity Record of all particiants and carbon monoxide diffusion capacity by single breath method, dyspnea by Modified Medical Research Council Dyspnea Scale, quality of life by St. George Respiratory Questionnaire, cough severity by Leicester Cough Questionnaire, kinesiophobia by Tampa Scale of Kinesiophobia were evaluated and disease severity was determined by the GAP(gender, age, physiology) index and composite physiological index of patients with IPF.