Tavşanlı orman işletmesinde tüplü ve çıplak köklü dikilen karaçam'ın (Pinus Nigra arnold. subsp. pallasiana) 5 yıllık dikim başarısının değerlendirilmesi
Evaluation five year results planting success of bare-rooted and containerized black pine seedlings (Pinus Nigra arnold. subsp. pallasiana) in tavşanlı forest enterprise
  1. Tez No: 592094
  2. Yazar: SENA UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TONGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma Tavşanlı Orman işletmesi sınırları içerisinde toprak yapısı benzer alanlar üzerinde 2013 yılında 2+0 çıplak köklü ve 2+0 tüplü olarak dikilen karaçam'ın (Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana) 5 yıllık arazi başarısının sonuçlarının irdelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla çıplak köklü ve tüplü olarak dikim yapılan alanlardan tesadüfi olarak her bir işlem için 3'er adet örnek alan alınmış, her bir örnek alanda fidanların boyu, kök boğazı çapı, fidanların son yıl sürgün büyümesi ölçülmüştür. Dikimlerden sonra yapılan tamamlama dikimleriyle tespit edilen fidan yaşama oranları ise orman işletmesi tarafından belirlenmiştir. Ayrıca her örnek alanda toprak profilleri açılarak 0-20 ve 20-50 cm toprak örnekleri alınıp analiz ettirilmiştir. Çalışma sonucunda yapılan varyans analizi sonuçlarına göre tüplü köklü olarak dikilen karaçam fidanlarının; fidan boyu (162.19 cm), kök boğazı çapı (4.21 cm) ve son yıl sürgün büyümesi (41.81 cm), çıplak köklü olarak dikilen fidanların; fidan boyu (131.61 cm), kök boğazı çapı (3.68 cm) ve son yıl sürgün büyümesine (34.88 cm), göre istatistiksel bakımdan anlamlı (P≤0.05) farklılıklar bulunmuştur. Fidanların dikimlerden sonraki arazideki tutma oranları da çıplak köklü dikilen alanlarda %80 oranında ve daha düşük olarak, tüplü olarak dikilen alanlarda ise başarı oranı % 95 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to examine the results of the 5-year planting success of 2 + 0 bare rooted and 2 + 0 containerized black pine seedlings (Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana) planted on a similar soil within Tavşanlı-Kütahya Forest Enterprise. For this purpose, 3 samples were taken from each of the bare-rooted and containerized planting areas for each treatment. The height growth of the seedlings, root collar diameter and last-year seedling height growths were measured for both sample areas. Seedling survivals after planting in the field were determined by the forest enterprise. In addition, soil samples were taken in each sample area of 0-20 and 20-50 cm soil depths and were analyzed. According to the results of the analysis of variance, containerized seedling height growth (162.19 cm), root collar diameter (4.21 cm) and last year shoot growth (41.81 cm) were found statistically significant (P≤0.05) from bare rooted planted seedlings height growth (131.61 cm), root collar diameter (3.68 cm) in the field were also higher in d last year shoot growth (34.88 cm). The survival rates after plantation in the field was determined lower for bare rooted seedlings as 80% and was found as 95% for the containerized seedlings.