Meşe (Quercus L.) baltalıklarını koruya dönüştürme çalışmalarının söğüt orman işletmesi örneğinde silvikültürel açıdan değerlendirilmesi
Silvicultural success of sogut forest management chieftaincy regeneretion conversion of Quercus L. coppice areas
- Tez No: 472443
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Baltalık işletmeciliği ve ormanlardan yapılan düzensiz faydalanmalar, ormanın çok yönlü fonksiyonlarının gerçekleştirilmesine elverişli olmadığı gibi zamanla uygulama alanlarında orman varlığının tahribine ve tükenmesine de neden olabilmektedir. Bu nedenle sosyal ve ekonomik işlevini tamamlamış baltalık ormanlar ile bozuk vasıflı ormanlar süratle bir dönüştürme süresi içerisinde, verimli koru ormanlarına dönüştürülerek sürdürülebilir ormancılığa katkı sağlamaktadır. Bu bilgiler ışığında Orman Genel Müdürlüğü, sosyal ve ekonomik işlevini tamamlamış sürgünden gelen ve bugüne kadar baltalık olarak işletilen ormanlarımızda yapılacak koruya dönüştürme çalışmalarına yön vermesi amacıyla Koruya Tahvil Eylem Planını (2006-2015) uygulamaya aktarmıştır. Çalışmada, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Simav Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Söğüt Orman İşletme Şefliği'ndeki 2006–2015 yılları arasında yapılan meşe baltalıklarını koruya dönüştürme çalışmaları incelenmiştir. Bu amaçla, sahadan örneklenen 10 alandaki meşe dip kütüklerinde çap, sürgün sayısı, sürgün boyu özellikleri ölçülerek istatistiksel analizler ışığında irdelenmiştir. Çalışma sonucunda, meşe baltalıklarında en yaygın türün saçlı meşe (Quercus cerris) olduğu ortaya çıkmış; çalışma alanlarında, yetişme ortamı koşullarının sürgün gelişimine etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coppice forest industry and irregular utilization of forests are not suitable for carrying out multiple functions of forest. Also, they can cause to destroy and deforest in execution area. Therefore, forests which are coming from stool finalize their social and economic function and are operated as coppice forest must be transform to productive high forest in transition period. This situation contributes to improve to sustained forestry. In terms of this information, General Directorate of Forestry putted into practice Conversion to Bosket Action Plan to between 2006 and 2015. Conversion studies of coppice forest of Oak between 2006-2015 to bosket in Söğüt Forest Sub-District Directorate depends on Kütahya Regional Forest Directorate were investigated based on diameter, sucker number, sucker length characters collected ten sampled areas supported by statistically analyses in this study. As a result, Turkey oak (Quercus cerris) is the most common oak species in the sampled areas. In addition, it was found that habitat was very effective on growth performance of copy forest.