Finansal gelişme sürecinde gelir eşitsizliği: Bir panel veri analizi
The income inequality on financial development process: A panel data analysis
  1. Tez No: 344288
  2. Yazar: SEHER GÜLŞAH TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, finansal gelişme ve gelir eşitsizliği arsındaki ilişki 94 ülkeye ait 1995-2011 yılları arası verileri kullanarak incelenmektedir. Finansal gelişme ve gelir eşitsizliği ilişkisi, düşük ve düşük-orta gelirli, üst-orta gelirli, yüksek gelirli ve tüm ülkeler olmak üzere dört faklı panel için test edilmektedir. Çalışmanın bulguları finansal gelişme ve gelir eşitsizliği arasındaki negatif doğrusal hipotezi yalnızca yüksek gelirli ülkelerde desteklemektedir. Dolayısıyla finansal gelişme yüksek gelirli ülkelerde gelir eşitsizliğini azaltırken, düşük ve düşük-orta gelirli, üst-orta gelirli ülkelerde ise gelir eşitsizliğini arttırıcı bir etki yaratmaktadır. Bunun yanı sıra bulgular, Greenwood ve Jovanovic (1990)?in ters-U hipotezini destekleyen önemli kanıtlar sunmaktadır. Ayrıca ekonomik gelişme ve gelir eşitsizliği arasındaki Kuznets (1955)?in ters-U hipotezi de desteklenmektedir. Bu bulgulara göre finansal ve ekonomik gelişmenin başlangıç aşamalarındaki ülkelerde devletin gelir eşitsizliğini azaltıcı politikalara ağırlık vermesi gerektiği ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines that the relationship between financial development and income inequality by using panel data of 94 countries for the period 1995-2011. The relationship between financial development and income inequality is tested for four differrent panels that is divided as low and low-middle income countries, upper-middle income countries, high income countries and all counries. The results support the linear negative hypothesis for only high income countries. Therefore, financial development has a detrimental effect on income inequality in low and low-middle income and upper-middle income countries while it decreases the income inequality in high income countries. Moreover, the results present the important evidences supporting the Greenwood ve Jovanovic (1990) inverted U-shaped hypothesis. Also the Kuznets (1955)?s inverted U-shaped hypothesis is supported by results. Accordinto these results, the governments should attach importance to the policy decreasing income inequality on initial stages of financial and economic development.