Öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretim yaklaşımını uygulama ve buna ilişkin yetkinlik düzeyleri
Teacher's implementation of differentiated instruction aproach and competency levels related to it
  1. Tez No: 344298
  2. Yazar: ŞEFİKA SÜMEYYE ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.BAHADDİN ACAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Dünya genelinde son yıllarda gündemde olan farklılaştırılmış öğretim ile öğrencilerin bireysel farklılıklarına göre öğretim sağlanması mümkündür. Bu yeni yaklaşıma ne kadar hazır olduklarını tespit etmek amacıyla araştırmada, ortaokul öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretimi uygulama ve yetkinlik düzeyleri incelenmiştir. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma türlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Okulun konumu ve yapısına göre tabakalı örnekleme yöntemi ile Eskişehir il merkezindeki toplam 346 öğretmene basit rastlantısal yolla ulaşılarak çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik programından yararlanılmıştır. Bulgular: Öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretimi mevcut koşullara göre uygulama düzeyleri orta düzeydeyken yetkinlik durumları yüksek düzeyde çıkmıştır. Mevcut uygulama toplam puanının branşa ve öğrenim durumuna göre değişmediği, okulun yapısı ve konumuna göre ise özel okullar lehine fark oluşturduğu tespit edilmiştir. Yetkinlik boyutunda ise puan farklılığının branşa, öğrenim durumuna, okulun konumu ve yapısına göre anlamlı bir fark oluşturmadığı ortaya çıkarmıştır. Mevcut durum ve yetkinlik arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Tartışma ve Sonuç: Farklılaştırılmış öğretimde öğretmenlerin benzer yetkinlik düzeyinde oldukları, okulun yapısı ve konumuna bağlı olarak uygulamada farklılaştıkları, bu farklılığın ise özel okullar lehine olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uygun öğrenme ortamlarının sağlanması ile uygulamada ortaya çıkan bu farklılığın ortadan kaldırılabileceği düşünülebilir. Öğrenim durumuna göre öğretimi farklılaştırmada herhangi bir farklılığın ortaya çıkmaması ise alınan eğitim ile öğretim yöntemini kullanma arasında bir ilişki olmadığını ifade etmektedir. Branşa göre bir farklılığın ortaya çıkmaması da her derste bu öğretimin kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Its possible to provide education according to the students' individual differences with the help of the differentiated instruction which is on the agenda around the world in recent years. In this study,secondary school teacher?s practice and competency levels of differentiated instruction is examined in order to determine to what extent they are ready to this new approach. Methods: In this study, survey model which is one of the types of quantitative research was used. The study was carried out by gathering neccessary data from 346 teachers in the city center of Eskisehir. While gathering necessary data from the teachers, stratified sampling method was used according to the school's location and the structure and then, random way was used to reach the predetermined number of teachers. The data was collected by the scale developed by the researcher. For the data analysis, SPSS statistical software was used. Results: While the teachers? practice levels of differentiated instruction was determined as intermediate level, levels of competence was determined as high level. It?s found out that the total score of the current practice unchanged according to branch of the teachers and the state of education while creating a difference according to structure and location of the school, in favor of the private schools. Additionally, in the factor of competence size, the differences of scores create no significant difference according to branch of the teachers , education level, location and structure of the school. Furthermore, a statistically significant difference was found out between current status and competence. Discussion and Conclusion: It? found out that teachers are at the similar levels of competence of differentiated instruction but they are different at their practices depending on the school structure and location and this difference is in favor of private schools. It might be thought that this difference of practices may be removed by providing appropriate learning environments. Additionally, according to this study, the levels of education cause no difference on differentiated education so this reveals that there is no relation between the received education and the methods used in teaching. Furthermore, it?s found out that the braches of teachers cause no difference on differentiated education and this suggests that differentiated education can be used in every lesson.