Hemşirelik mesleğinin algılanması konusunda bir araştırma
A research on the perception of nursing profession
- Tez No: 344362
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma; hekim, hemşire ve polikliniğe başvuran hastaların hemşirelik mesleğini nasıl algıladıklarını ölçmek ve hemşirelik mesleği ile ilgili görüş ve düşüncelerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu ve literatür taraması ile hazırlanan anket formu, 2013 yılı şubat ayında iki özel hastanede çalışan 170 poliklinik hastası, 100 hekim ve 180 hemşire olmak üzere toplamda 450 kişiye uygulanmıştır. Bu çalışmada, istatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. Hemşirelik mesleğinin daha çok iş bulma imkanlarından dolayı tercih edildiği, hemşirelerin mesleklerinden doyum aldığı, bağımsız uygulamalarını yeterli düzeyde yerine getirebildiği görüldü. Hemşirelik hizmetlerindeki izlenimin genellikle olumlu olduğu belirlendi. Hasta ve hekimlerin, hemşirelik hizmetlerindeki kalitenin, hemşirenin eğitiminden çok kişiliğine göre değiştiğini ifade ettikleri görüldü. Hemşirelik mesleğinin hastalar tarafından kadın mesleği olarak görüldüğü belirlendi. Hekim ve hastaların hemşireliği, hekimliğe bağlı bir meslek olarak gördükleri saptandı. Hekim ve hastaların, hemşirelerin görevlerini hekim kontrolü olmaksızın yaptıklarında, güven duymadıkları saptandı. Toplumun ve hekimlerin, hemşirelik mesleğine olan bakış açısının daha olumlu düzeye ulaşması için; hemşirelik eğitimi, hemşirelerin mesleki rolleri, bağımlı ve bağımsız fonksiyonları hakkında bilgilendirilmelilerdir.
Özet (Çeviri)
This study is developed both to measure how the doctors, nurses and patients that appeal to policlinic perceive nursing profession and to determine their views and ideas about nursing profession. In line with this purpose, in February,2013 , Questionnaire forms improved upon personal information forms and literature reviews were conducted to 450 personnels working in two private hospitals , including 170 policlinic patients, 100 doctors and 180 nurses. In this study statistical analysis are done with NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) It is found out that nursing profession is mostly preferred due to high employment opportunities, nurses are pleased with their job and they can do their independent practices in sufficient ways. It is determined that the impressions about the nursing services are generally positive. It is seen that the doctors and the patients state that the quality of nursing services vary not by their education but by their personalities. It is determined that the patients regard nursing profession as women?s profession. Doctors and patients ragard nursing as a profession that depend on doctorship. It is determined that doctors and patients don?t trust the nurses when they do their job without the supervision of a doctor. In order to bring the point of views about nursing profession to a more positive level , the society and doctors should be informed about nursing education, professional roles , dependent and independenet functions of nurses.