Sinema dilinin yapım sonrası süreçte tekniğin olanaklarıyla yeniden yapılandırılması
- Tez No: 344363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bir sinema yapıtının film üzerine doğrudan doğruya alınmasıyla ilgili çalışmaya çekim denir. Hazırlık evresinden sonra gelen çekim evresi, ilk çekim gününden son çekim gününe kadar uzanır ve çekim süresi adını alır. Çekim sonrası süreç post prodüksiyon sürecidir. Post prodüksiyon sürecinde kurgu, ses, renk, efekt, müzik, laboratuvar aşaması, basım, gibi işlemler yer alır. Kurgu aşamasında film yeniden yaratılır, bütün sahneler bir araya geldiğinde filmin fikrine, hikayesine, renklerine, ritmine, atmosferine senaryoda olmayan yepyeni bir yaklaşım da getirilebilir. Post prodüksiyon süreci offline kurguyu kısaca taslak kurgu diye tanımlabilir. Offline kurguda orijinal ham görüntüler yerine düşük çözünürlükteki kopyalar kullanılır. Bu yapılan taslak kurguya göre orijinaller montajlandığı zaman on-line kurgu yapılmış olur. Direkt ham malzemeden yapılan kurgular da online kurgudur. Offline kurgu tamamlandıktan sonra her planın giriş ve çıkışları timecode listesi halinde alınır. EDL(Edit Decision List/kurgu karar listesi) adı verilen bir veri dosyası oluşturur. Offline kurgu yapmanın çeşitli nedenleri vardır. Orijinal görüntülerin yıpranmasını önlemek, bütçeyi aşağıya çekmek bunların arasındadır. Ya da bilgisayarlı sistemlerde bilgisayar HD ve ya üstü görüntüleri montajlayacak hızda ve güçte olmayabilir. Önce offline bir kurgu yapar, sonra EDL dosyasıyla online kurgu sürecinde esas malzeme yerine konur. Böylece bütçede büyük bir indirime gitmiş olunur. Birçok kurgu offline aşamasına hiç girmeden direkt online olarak da yapılabilir. Bu tamamen çalıştığınız kurgu setinin olanakları ve projenin bütçesi göz önüne alınarak yapımcı tarafından değerlendirilerek belirlenir.
Özet (Çeviri)
Filming is the work which is related to the directly taking of a cinema creation on the movie. Filming period which comes after the pre-production process lasts from the first shooting day to the last shooting day and gets to be named filming length. The process after production is post-production. In post production process there are works like editing, sound, colour, visual and special effects, music, laboratory stage and negative copy. Film is recreated in editing process, as all scenes come together, a brand new approach that is not in the script may be brought to the idea, story, colours, rhythm and atmosphere of the film. Post-produciton process describes offline editing as sketchy editing. In offline editing, copies on low resolution are used instead of original resolutions of videos. As the original videos are edited in accordance with this outline editing, it means online editing is done. Editing which is directly done by the original resolutions of videos is also online editing. After offline editing is completed, in and out of each plan are pointed as a timecode list. A data file is created which is named as EDL(Edit Decision List). There are some reasons of making offline editing. Preventing original videos to get damaged and decreasing the budget are among these reasons. Or else on systems with computer, computer may not be fast and powerful enough for editing videos on HD or higher resolution. First an offline editing is done, after that original parts are placed with EDL file in online editing. That means a significant reduction in the budget. A big number of editing may be edited directly online without using an offline process. This is determined by producer through considering the capabilities of the editing set you work on and the budget of project.