Sağlık çalışanlarında öfke ifade tarzı ve ilişkili faktörler
Anger expression style and related factors in healthcare professionals
- Tez No: 750339
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BAŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç:Öfke, kişilerin karşılaştıkları olayları adaletten yoksun ve kendisine yönelik tehdit şeklinde algılaması, bazı gereksinim ve isteklerinin önüne geçilmesi durumunda, kendini korumak için ortaya çıkan temel ve doğal bir duygudur. Stresin yoğun olduğu ortamda çalışan sağlık çalışanları için öfke ifadesi ise kişilerin profesyonel tutumlarını, hasta bakım davranışlarını ve iletişim kabiliyetlerini negatif olarak etkileyebilir. Çalışma alanı insanların en çok vakit geçirdiği ortam olduğu düşünüldüğünde ise, duygusal dışavurumların önemli olduğu söylenebilir. Son yıllarda, ülkemizde sağlık çalışanlarına karşı yaşanan şiddet olaylarının artmasıyla birlikte, çalışmamızın sağlık çalışanlarının da öfke kontrol ve öfke durumlarının belirlenmesi açısından önem taşıdığı düşünülmektedir. Bu doğrultuda; hastane sağlık çalışanlarının sürekli öfke düzeyleriyle öfke ifade tarzlarını ve bunlarla ilişkili etkenlerin araştırılması ve bu etkenlerin azaltılması hususunda kuruma öngörü amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 2018 yılı Mayıs- Eylül ayları arasında, Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde çalışan, gönüllü olarak katılmayı kabul eden 82 öğretim üyesi, 172 yandal ve araştırma görevlisi, 154 ebe ve hemşire, 65 diğer sağlık çalışanından oluşan 473 kişi ile görüşülerek, kesitsel analitik desende tamamlandı. Çalışmada Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği (SÖÖTÖ) ve katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, mesleğe bakış açılarını, işe karşı düşüncelerini ve öfke ifade şekillerini sorgulayan 39 soru bulunmaktaydı. Çalışma birimlerine dağıtılan anketler, bir kısmı gözlem altında, bir kısmı da sonra almak üzere katılımcılar tarafından doldurulup, araştırmacı tarafından kontrol edilerek geri alındı. Toplanan veriler SPSS 22 istatistik programı veri tabanına girilerek istatistiksel değerlendirmeler yapıldı. Tanımlayıcı analizlerde yüzdeler, ortalama ve standart sapma; gruplar arası karşılaştırmalarda normal dağılım gösteren verilerin analizinde student-t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Anger is a basic and natural emotion that arises in order to protect oneself when people perceive the events they encounter as unjust and as a threat to themselves, and if some of their needs and desires are prevented. For healthcare professionals working in an environment of intense stress, the expression of anger may negatively affect their professional attitudes, patient care behaviors and communication skills. Considering that the workplace is the environment where people spend the most time, it can be said that emotional expressions are important. In recent years, with the increase in violence against healthcare professionals in our country, our study is thought to be important in terms of determining anger control and anger status of healthcare professionals. It was aimed to investigate the trait anger levels and anger expression styles of hospital healthcare professionals and the factors associated with them, and to provide foresight to the institution in terms of reducing these factors. Materials and Methods: This study was conducted by interviewing 473 people who agreed to participate voluntarily, consisting of 82 faculty members, 172 research assistants, 154 midwives and nurses, 65 other healthcare professionals , working at Adnan Menderes University Practice and Research Hospital, between May and September 2018 and completed in a cross-sectional analytical design. The study consisted of the Trait Anger and Anger Expression Scale (STAI) and 39 questions that questioned the sociodemographic characteristics of the participants, their perspectives on the profession, their thoughts towards work and their anger expression patterns. The questionnaires distributed to the study units, some of them under observation and some of them to be taken later, were filled by the participants and checked by the researcher and were taken back. The collected data were entered into the SPSS 22 statistical program database and statistical evaluations were made. Percentages, mean and standard deviation in descriptive analysis; Student-t test and one-way analysis of variance (ANOVA) in the analysis of data showing normal distribution in intergroup comparisons; Tukey HDS test was used to identify the group causing the difference.