Performans ve ek ödeme sisteminin sağlık personelinin motivasyonu üzerine etkileri: İzmir Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi örneği
Additional payment system performance and effects on health personnel motivation: İzmir Buca Women's and Children's Hospital of Birth Sample
  1. Tez No: 344364
  2. Yazar: GÜLSÜM HARMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Performansa göre ücretlendirme sistemi, çalışanları daha iyi çalışma, yetenek ve yeterliliklerini geliştirme yönünde motive eder. Performans ve yeterliliğin önemli olduğu hakkında mesaj verir. Bireyleri performanslarına ve yeterliliklerine göre ödüllendirmenin adil olduğu görüşünü benimsetir. Bu özelliklerinden ve insan kaynaklarına verdiği önemden dolayı diğer tüm ücretlendirme sistemlerinden ayrı bir konumda bulunmaktadır. Döner Sermaye Sistemi; Çalışanların maaşlarına göre belli miktarlarda döner sermaye geliri aldıkları sistemdir. Performansa Dayalı Ek Ödeme Sistemi ile birlikte iş yapan hekime hak ettiği kadar döner sermaye geliri sağlanması, diğer çalışanların da hastane genel performans puanına göre değerlendirilmesinin öngörüldüğü bir sistemdir. Ancak, adil olmayan tanımlama, hastane çalışanları arasında çatışmaya yol açmaktadır. Gerek hekimlerin kendi aralarındaki ücret dağılımındaki dengesizlik, gerekse hekim ve diğer personel ücretleri arasındaki dengesizlik nedeniyle, bu sistem sağlık personelince adil bulunmamaktadır. Sistemin sürekliliği konusundaki tereddütler nedeniyle, sağlık personeli bu sistemi güvenilir bulmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Charging system based on performance motivates the personnel to work better and improve their skills and competence. It gives messages that performance and competence are important. It leads to the view that rewarding the persons based on their performance and competence is just. Due to these features and the importance it pays to human sources, it has a very special position apart from other charging systems. The revolving funds system is a system in which the employees earn revolving funds at certain amounts based on their wage. The supplementary charging system based on performance and providing the attendant physician with income he/she deserves from revolving funds is a system in which the staff in the hospital apart from the physicians is evaluated based on overall performance of the hospital. However, unfair definitions leads to conflict among the employees. This system isn?t considered as just by health-care staff because of imbalance in income distribution among the physicians as well as between the physicians and other health-care staff. The health-care staff doesn?t view this system as reliable due to concerns on continuity of the system.