Hastanelerde doktor, hemşire ve ebelerin motivasyonunu etkileyen faktörler: Çivril Devlet Hastanesi örneği
Doctors hospitals, and factors affecting motivation of nurses and midwives: Çivril State Hospital sample
  1. Tez No: 344389
  2. Yazar: YEŞİM ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde büyük rekabet içinde olan kuruluşlar, rakiplerine fark atmak, onlardan daha iyi olmak, daha çok kazanmak isterler. Bunu sağlamanın yolu da çalışanlarının amaçları ile örgütün amaçlarını ortak noktada birleştirerek çalışanların motivasyonlarını sağlamaktan geçer. Yöneticiler, kurum içerisinde çalışanlarının tutum ve davranışlarını, duygu ve düşüncelerini, isteklerini, eksikliklerini, kurum içinde ve dışındaki unsurları dikkate almak zorundadırlar. Motivasyon konusu tüm kurumlarda çok önemlidir. Fakat, sağlık hizmeti veren kurumlarda özellikle de hastanelerde, hem bu hizmeti alan hastalar hem de bu hizmeti veren sağlık çalışanları açısından hayati öneme sahiptir. Hastaneler, insan sağlığına birebir müdahale edilen, yaralıların, kronik hastalıkların ve acil hastaların tedavi edildiği, ertelenemez ve reddedilemez hizmet sunan kuruluşlardır. Böyle önemli sağlık hizmetlerinin verildiği hastanelerde çalışan sağlık personelinin motivasyonunun sağlanmasının önemi tartışılamaz. Hastane yöneticilerinin, tüm birimlerde çalışan personelini tanıması ve gereksinimlerini tespit etmesi gerekmektedir. Tüm bu tespitlerin ışığında gereksinim ve beklentilerine cevap vererek motivasyonlarının arttırılması sağlık kurumlarının başarısında çok önemlidir. Dolayısıyla, bu araştırma ile, toplum içerisinde hayati bir öneme sahip olan ve insan sağlığı için vazgeçilmez bir kuruluş olarak hizmet veren hastanelerde çalışanların motivasyonu ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, large companies are in competition with its competitors to take notice of them, to be better, want to earn more. Employees of the organization's objectives with the objectives of the common way to achieve this point, ensuring that employee motivation through combining. Administrators, attitudes and behaviors of employees in the company, thoughts and feelings, wishes, deficiencies, in internal and external components are required to take into consideration. Motivation is very important that all institutions. However, institutions that provide health care, particularly in hospitals, and patients receiving these services as well as health care professionals is vital for providing these services. Hospitals, which interfere with human health, one to one, the wounded, chronic diseases and emergency patients are treated, delayed, and irrefutable serving organizations. Such an important motivation of health personnel working in hospitals, the provision of health care services are indispensable. Hospital administrators, staff working in all departments are required to recognize and identify the requirements. In the light of all of this by responding to the needs and expectations of increasing their motivation is very important to the success of health care institutions. Therefore, in this research, which is of vital importance in the community as an organization providing services essential for human health and the motivation of employees in hospitals, and was aimed to study the factors that affect it.