Sağlık çalışanlarında stresin iş performansına etkisi Arif Cerit Buldan Devlet Hastanesi örneği
The effects of stress on working performance of health staff Arif Cerit Buldan State Hospital sample
  1. Tez No: 344388
  2. Yazar: RAMAZAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sağlıklı bir toplum oluşturabilmenin temel faktörü, karşılaştığı güçlükleri yenebilme gücüne sahip bireyler ve çalışanlar yetiştirmekten geçmektedir. Günümüzde strese neden olan faktörlerin çeşitliliği ve stresle başa çıkma yöntemlerinin bilinmemesi çalışanların iş performanslarına da yansımaktadır. Sağlık çalışanları işlerinin gereği olarak hem stresli gelen hastalara yardımcı olmak hem de kendisinde stres yaratabilecek durumlardan uzak kalmak durumundadır. Bu durum her zaman mümkün olmamaktadır. Yoğun stres altında çalışan sağlık personeli aynı zamanda üst düzey bir performans da ortaya koymak durumundadır.Çünkü insan hayatı çok değerlidir ve yapılan hatanın telafisi olmayabilir.Bunun için özveriyle çalışan sağlık personelinin öncelikle kendi beden ve ruh sağlığının yerinde olması, verilecek olan sağlık hizmetinin sunumu ve kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır.Bu tez çalışması; sağlık çalışanlarında strese neden faktörleri ortaya koyarak bu faktörlerin iş performansına yönelik etkilerini incelemek, çalışanların stres değerlendirmelerini yapmak, çalışanların düşük iş performanslarını artırmaya yönelik olarak stres yönetimi uygulamalarını belirlemek üzere hazırlanmıştır. Denizli Arif Cerit Buldan Devlet Hastanesi çalışanlarıyla yapılan alan çalışması ve araştırma sonuçları ile bu sonuçlara yönelik olarak çözüm önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The basic factor to build a healthy public is raising individuals and working staff who have strength to overcome difficulties they face. Today, lack of knowledge about the variety of factors causing stress and methods to overcome stress affects staff?s working performance.Staff of health, as it?s their job, have to help patients who come stressed and stay away from conditions which may cause stress on themselves. This is not always possible. The health staff work under intensive stress and have to perform a high level of performance. It is very important to health staff having a good physical and psychological health at first for the supplying and quality of health service given.This study is done in order to find factors causing stress on health staff, examining effects of these factors on working performances, evaluating staff?s stress, and determine stress management applications to increase working performance of stressed staff. This study includes fieldwork on health staff working in Arif Cerit State Hospital, Buldan, Denizli and results of research and solutions offered for the results.