Türkiye'de reel sektör ile finans sektörü arasındaki ilişkinin analizi
The analysis of the relation between the real sector and the financial sector in Turkey
  1. Tez No: 344404
  2. Yazar: VOLKAN HAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERŞAN SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de finans sektörü ile reel kesim arasındaki ilişkiyi anlamak için hazırlanmıştır. Ayrıca bir sektörde meydana gelen değişim ve gelişmelerin diğer sektör üzerinde olumlu veya olumsuz yönde herhangi bir etkisinin olup olmadığını ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışmada, ekonominin bu iki sektörü arasındaki bağlantıyı tespit edebilmek için, birinci bölümde finans sektörü ile ilgili temel bilgiler, finansal piyasaların tanımı, finansal sistemin unsurları, finans piyasasının sınıflandırılması, finansal kurumlar ve son olarak finansal piyasa araçları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde reel sektör ile ilgili bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Temel olarak üç ana sektör (Tarım, Sanayi ve Hizmet)?den oluşan reel sektörü Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan itibaren yıllar itibariyle önemli gelişmelere değinerek açıklanmaya çalışılmıştır. 1980 yılından itibaren Türkiye?nin yaşamış olduğu krizler (1994, 1998, 2000, 2001 ve 2008 krizleri) reel sektörün gelişmesini olumsuz etkilemiştir. Ancak özellikle 2002 yılından itibaren reel sektörde ortalama olarak çok ciddi bir büyüme yaşanmıştır. Çalışmanın son bölümünde bu iki sektör arasındaki etkileşimi ortaya koyabilmek için TUİK ve TCMB den elde edilen ve 2002-2012 yılları arasını kapsayan
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis, to determine the relationship between financial sector and the real sector. It also aimed present in which way (in a positive or negative) the changes and developments that occur at one sector effects the other one. In this study, in order to establish the link between the two sectors of the economy, the financial sector in the first chapter with the basic information, the definition of financial markets, the elements of the financial system, the classification of financial markets, financial institutions and finally financial market instruments are discussed in detail. In the second part of the study tried to provide information on the real sector. There are basically three main sectors (agriculture, industry and services), which consists of the real sector, emphasizing the important developments over the years since the establishment of the Republic of Turkey tried to explain. Crises that have lived in Turkey since 1980 (1994, 1998, 2000, 2001 and 2008 crises) negatively affected the development of the real sector. However, especially since 2002, has experienced an enormous growth in the real sector, on average. In the last section of the TSI to reveal the interaction between these two sectors and the Central Bank obtained from and covering the years 2002-2012