Anadolu'da Erken Dönem Bizans mimarisi
Early Age of Byzantine architecture in Anatolia
  1. Tez No: 344405
  2. Yazar: FATMA HELVACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bizans İmparatorluğu?nun, çeşitli kültür izlerini taşıyan, farklı ülkeleri içine alan coğrafi konumu ve Hristiyanlığı resmi din olarak kabul etmesi Bizans Mimarisi?ne yeni unsurların girmesine yol açmıştır. Erken Dönem Bizans Mimarisi geçiş dönemi ile birlikte M.S. 4.-7.yüzyılı kapsayan dönemdir. Yerleşmiş olduğu coğrafyanın da etkisiyle Bizans mimarisinin ve sanatının kökü; eski Yunan kültüründen kaynaklanan, Roma ve Doğu?nun kültür izlerini taşıyan bir mimariden ve sanat anlayışından doğmuştur. M.S. 4. yüzyılda I. Konstantinus döneminde Hristiyanlığın serbest bir din haline gelmesiyle ülkenin her yerinde kiliseler yapılmaya başlanmıştır. I. Konstantinus ile başlayan Bizans?a özgü mimariyi, diğer Bizans İmparatorları devam ettirmiştir. Böylece mimari, özgünlüğünü ve farklılığını bu süreç içerisinde tamamlamıştır. Süreç içerisinde en görkemli mimariyi Bizans, imparator I. Justinianos döneminde yakalamıştır. Doğu-Batı arasında yer alan Bizans, batılı köklerden doğmuş ve sonrasında doğulaşmış bir uygarlıktır. Çalışmamızda, Bizans?ın I. Konstantinus?tan I. Justinianos?a kadar olan erken mimari yapısını ele almaya çalıştık. Üzerinde yaşadığımız çevrede Bizans döneminden günümüze birçok eser yer almaktadır. Yaşadığımız çevreyi tanıdığımızda tarih ve mekân bizim için daha anlamlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Byzantium Empire had great deal of impact on its architecture by accepting Christianity and consisting of many diverse countries in its boundaries. The early age of Byzantium encompasses the era from 4th to 7th centruies A.D. including the transition period. The roots of the Byzantium Architecture came from old Hellenic culture with the reflection of Roman and Eastern cultural traces on the architectural structures. At the A.D. 4th century, in the period of Constantine I, Christianity became an independent religious, and churches were built all over the country. After the Constantine I, other Byzantium Emperors carried out the evolving Byzantium architecture. In that period, Byzantium architecture reached its glory and uniqueness. Especially the most brilliant architectural structures were built in the emperor Justinian?s time. For a long time, Byzantium Empire had control on our nowadays-geographical area, which indicates architectural structures and cultural traces that remained from Byzantium Empire. Byzantine Civilization was established between east and west, and at the beginning Byzantine roots reflected western values which turned into the eastern values later on. In our study, we touched on the early architectural structure that starts from Konstantinos I to Justianos I. Nowadays the environment that we live on there are so many historical structures which have remained from Byzantines.