Vize orman köylerinin sosyo-ekonomik durumu ve kalkınma çareleri
  1. Tez No: 34449
  2. Yazar: ERDAL UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Orman köylüsü ile ormanlarımız arasında oldukça hassas bir ilişkinin varlığı, ormancılık politikası ve uygulamaların da unutulmaması gereken esas noktadır. Ormanlarımıza ilişkin ortaya konulacak her yeni uygulama doğrudan milyonlarca orman köylüsünü etkilemekte, orman köylülerine yönelik gerçekleştirilecek her yeni adım milyonlarca hektar orman varlığını olumlu yada olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, Vize İlçesi nüfusunun % 64 o 9 unun yaşadığı 24 orman köyünden orman köylüsünün içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik sorunların çözümlenerek, belirli bir kalkınma düzeyine ulaştırılmaları konusunun, hangi düzeyde ve nasıl - ele alındığını saptamak, olumlu olumsuz gelişmeler üzerinde durmak, karşılaşılan sorunlar için çözüm yollarını ortaya koyabilmektedir. 1990 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre, 22474 kişinin yaşadığı Vize İlçesi Orman Köylerinin tamamı, sosyal ve ekonomik açıdan Türkiye" nin bir çok orman köyünden daha iyi durum dadırlar. Alt yapı hizmetlerinin asgari düzeyde sağlandığı Vize İlçesi Orman köylerinin tamamı toplu yerleşim özelliği göstermektedir. Vize ilçesi orman köylerinin başlıca geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve ormancılık faaliyetlerine dayanmaktadır. Arazi kullanımı bakımından, sınırlı birtakım alanların dışın da rasyonel kullanıma oldukça yaklaşılmıştır. Hayvan varlığı ile gelişme dinamiğine sahip olan hayvancılık, desteklenmesi gereken sektörlerin başında gelmektedir. Sağlanılacak yeni teşvikler ve Orköy tarafından yürütülecek çalışmalar ile hayvancılık, ilçe ekonomisinde ki belirleyiciliğini daha da güçlendirecektir. Bunların dışında kavakçılık, turizm ve balıkçılık gibi geçim kaynakları, sosyal ormancılık anlayışı ile ele alındığın da hayvancılığın yanında gelişme gösterecek diğer faaliyetlerdir. Özel ağaçlandırmalara sağlanacak kolaylıklar ve destekler, orman ürünleri ihtiyacının, karşılanmasında etkili olacaktır. Turizm potansiyelinden daha fasla yararlanabilmek için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmeli ve alt yapı tesisleri tamamlanmalıdır. Sonuç olarak, Vize İlçesi Orman Köylerinin kalkınma süreci, kooperatifleşmenin gelişmesi, Orköy projelerinin uygulanması ve çeşitli kaynaklardan kredilerin temin edilmesi ne bağlı olarak gelişecektir.
Özet (Çeviri)
There is important point, that forest villager and forest sensitive relations are unforgettable factor in politic actions A decision about forest is directly effect millions of fores villager, a decision about forest villager is directly effect million hectares of forest The aims of the thesis are to search the forest villagers problems and solution ways of the problems in Vize*s 24 villages, which are populations rate % 69.4 to general population af Vize.,. In other says; the theses are to find answer how to. forest villagers reach to comfort life, to propose what administrators can do the subject. According to result of 1990 census, there are 22474 person in Vize villages. All of the Vize villages economic position are better than some other villages of Turkey. :Fo w they have minimum substructure service. All of the villages have collective struc ture. Vize forest villages inputs are f orestry, acruculture, animah husbandry actions. Their soil uses is near to optimum. Animal husbandry will develop because it has enough potentials as ORKQY project and other credit. Their input will be acceptab le. Some other input will effect in future, as poplar plan tations, tourism, fishing. These inputs and Social Forestry can define together. Finally, Forest villages development period of Vize need to promote development economic cooperation, have new input, continuity of 0RKÖY project and other project.