Aharonov-Bohm tipi olaylar ile ilgili deneylerin gözden geçirilmesi
Studying of experiments related aharonov-bohm type effects
  1. Tez No: 34450
  2. Yazar: NURŞEN SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. HAKKI DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
İÜ ÖZET AHARONOV-BOHM TİPİ OLAYLAR İLE İLGİLİ DENEYLERİN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ Nurşen SEÇKİN Yüksek Lisans Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. î. Hakkı DURU Mart 1994, 37 Sayfa Bu çalışmada elektrik ve magnetik alanın olmadığı bölgede elektron, nötron gibi parçacıklar üzerine elektrik ve manyetik potansiyelin etkisi ele alınmıştır. Bu etki Aharonov - Bohm Olayı olarak adlandırılır. Ayrıca Chambers, Möllenstedt ve Bayh tarafından yapılan deneyler incelenmiştir. Daha sonra AB olayının kuantum mekaniksel yorumuna bakarak olayı klasik mekanikte yorumlama çabalan ele alınmıştır. Son olarak AB olayının varlığını gösteren deneylerden üç tanesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY STUDYING OF EXPERIMENTS RELATED AHARONOV- ROHM TYPE EFFECTS Nurşen SEÇKİN MS. Thesis in Physics Supervisor : Prof. Dr. î. Hakkı DURU March 1994, 37 Pages In this thesis, electric and magnetic potential effects on particles which are electron, neutron, etc. in a free region. This effect is called Aharonov - Bohm effect. Thus, Chambers, Mölienstedt and Bayh experiments have studied. Then, quantum mechanical interpretation of AB effect has studied to lead interpretation of AB effect in the classical mechanics. At last we have given three experiments that are discussions on validity of AB effect.