Tekirdağ ticaret borsasının yapısı ve işleyişi
- Tez No: 34454
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. HAKKI İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
V ÖZET“Ticaret Borsaları bir ülkenin ekonomik yaşamında son derece önemli rol oynayan organise edilmiş piyasalardır. Özellikle tanm ürünleri gibi arz ve talebin yoğun olduğu bir pazarda ürünlerin gerçek değeri ile alınıp satılmasını sağlayabilmektedir. Çiftçinin ürettiği tanm ürünleri, piyasanın mevcut koşulları içinde gerçek değerine ulaştığa ölçüde devletin tanm sektöründe destekleme politikalan nedenime üstlendiği mali yükü de azalabilir. Ticaret borsalan serbest rekabetin diğer bir dersle arz ve talep tonunun işlerlik kazanması için gerekli olan tüm koşullann bir bütün halinde toplanmasını sağlamaktadır. Ticaret borsalannda oluşan fiyatlar sadece yöresel değil, aynı zamanda bölgesel ve ülkesel piyasalann şartlanm yansıtmaktadır. Bu nedenle borsalar ülke ekonomisinin dışa açılmasını, ekonominin diğer ekonomilerle bütünleşmesini, üretimin ve pazarlamanın çok uluslu hale getirilmesini sağlayan kurumlar özelliğindedir. Bununla beraber ticaret borsalarının ideal ilke ve ujgulamalan ile sonuçlannı ortaya koyan unsurlann, Türkiye'de ve Tekirdağ Ticaret Borsalan 'nda tam ve etkili olarak yürütüldüğünü ileri sürmek olanaksızdır. Temel bazı sorunlann yanısıra yöreye özgü birtakım sorunlar da borsaların yapı ve işlemişlerini olumsuz etldleyeMlmeMedir. Borsada oluşan fiyatlann borsa dışındaki alım satımlar için gösterge niteliğini taşıması gerekirken. Tekirdağ İli'ndeki borsalann işlevinin borsa dışında gerçekleşen satışlaıı tescil etmekten öteye gidemediği araştırmanın önemli bulgulanndandır. Üretici ve tüketicilerin Tekirdağ'daki ticaret borsalannm avantaj lanndan yeterince yararlanamazken, tüccar ve sanayiciye büyük hizmetler verdiği belirlenmiştir. Ticaret borsalannm fonksiyonlannm etkin ve işler hale getirilmesi, teknolojiye ayak uydurması, çağdaş ve demokratik yeni uygulamalara süratle geçiş yapabilmesine bağlıdır. Son yıllarda, Türkiye'de bu konuda en çok adı geçen uygulama, ”geleceğe dönük (vadeli) işlem piyasasıdır (The Futures Market). Sonuç olarak borsalann teknik bakımdan şartlanmn iyileştirilmesi, tüketici ve üreticilerin borsa hakkında bilgilendirilmesi, özellikle kanundaki“Borsaya dahil maddelerin, borsayda alım satımlannı düzenlemek”maddesinin harekete geçirilmesi gerekmektedir. Böylece devletin bir yandan tanm sektöründeki destekleme politikalan nedeniyle üslendiği mali yük azaltılırken, diğer yandan tanrasal ve ticari vergi kaçağının giderilmesinde önemli ölçüde yararlı olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The commodity exchanges which are well -organised markets have great importance at the economic system of a country. Especially, the farm products are able to bath sold and bought at their exact prices in an agricultural market becauuse of the supply and demand factors are fully intensive in that system. Also govennents^financial responsibilities may reduce if the farmers can obtain exact prices for their products sold at the competitive markets. Consequently, pive competition conditions are able to be established by using supply and demand factors effectively via commodity exchanges. The prices occured at the commodity changes reflects the market conditions not only for the regional level^but also for all over the country at the same time. For this reason, commodity exchances are the associations which organise the integration of national economy by the world economy and also brigag out the national production and marketing system to the multinational level. However, it is not able to explain that the principles and applications of the eonimodity exchanges located at Tekirdağ province and Turkey abroad in an ideal system at present. Besides basic problems, some other particular problems related with regional level have also negative effects on the activities of commodity exchanges. Although, the prices occured at the commodity exchanges should become exact indicator for the pices which occured out of it. the system of commodity exchanges of Tekirdağ could not achive this function at pTesent.lt has been continuing to work on only the registration activities and not at all. On the other hand, it is determined that, the producers and consumers could not get enough advantages given by commodity exchanges of Tekirdağ, but merchants could. Making effective the functions of commodity exchanges, depends on new technology, modem and democratic applications. The futures market is an excellent example for it. The futures market represents a system of trading in futures contracts (contracts calling for delivery of specified kinds and amounts of the physical commodity at a specified time and place). Consequently, the conditions of cornmodity exchanges becoming higher level, giving more knowledge about the system for the consumers and producers and especially setting on the light road of the law and rules of commodity exchanges could te offered as the main precautions. So that, the govennent's financial responsibilities maybe reduced and tax losses should be prevented.