Tekirdağ ilinde bulunan oda ve borsaların üyelerine sağladığı katkıların analizi
Analysis of contribution to the members of the chambers and stock exchanges in Tekirdağ province
- Tez No: 551699
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Türkiye ekonomisinin hedefine ulaşabilmesi açısından ve iş dünyasında taleplerin ve ihtiyaçların daha kolay karşılanabilmesi için odalar ve borsalar çok önemlidir. Odalar ve borsalar bulundukları bölgelerin kalkınabilmesi için en etkili kuruluşlardır. Üyeleriyle yakın temas kurarak, sektör sorunlarına ve üyelerin taleplerine çözümler aramaktadır. Bu çalışmada Trakya Bölgesinde faaliyet gösteren Ticaret Odalarının ve Borsalarının çalışmaları incelenmiştir. Tekirdağ ilindeki Ticaret Oda ve Borsalarının üyelerine sağladığı katkıların neler olduğu araştırılmıştır. Çalışma 3 bölümden oluşmakta olup; Birinci bölüm, Ticaret Oda ve Borsalarının genel tanımı, ortaya çıkışı, geçmişi, görevleri, temel nitelikleri, faydaları, işleyişi gibi alt başlıklardan oluşmaktadır. İkinci bölümde Tekirdağ ili konumu, sosyo-ekonomik durumu, tarım ve sanayi yapısı incelenmiştir. Son bölümde ise Tekirdağ ilindeki Ticaret Odası ve Borsasının tarihçesi, görevleri, üyelerine sağladığı katkıların analizi, avantajları, dezavantajları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Chamber of commerces and markets are so important because of achieving of Turkish economy's targets and supplying the needs of business world's demans and and neccessities more easily. Chamber of commerces and markets are the most efficient organizations in order to develop their regions. These organization contact a close relation with their members and by this what they search solutions to the problems of sectors and their members demands. İn this study the acts of chamber of commerces which are active in Tjrace Region of Turkey are being analized. What kind of benefits of the Tekirdağ Chamber of Commerce has in the city of Tekirdağ is being searched. The study consists of three main parts. First part includes the general description, history, responsibilities, major qualities and the benefits of the chamber of commerces, on the second part the location, socio-economic situation, agricultural and industrial stricture of the city Tekirdağ are searched. And coclusion part contains the examination of historical structure, mission, vision, advantages and disadvantages and the benefits to its member of the Tekirdağ Chamber of Commerce.