A study on determining the attitude and motivation levels of compulsory and voluntary students of English preparatory higher school at İnonu University
İnönü Üniversitesi'nin İngilizce hazırlık okulunda zorunlu ve isteğe bağlı okuyan öğrencilerin tutum ve motivasyon seviyelerinin tespiti üzerine bir çalışma
- Tez No: 344546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCER ELKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma; Malatya İnönü Üniversitesinin Yabancı Diller Yüksek Okulunda zorunlu ve isteğe bağlı İngilizce Hazırlık alan öğrencilerin İngilizceye karşı tutum ve motivasyon seviyelerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın bilgileri iki çeşit araç kullanılarak elde edilmiştir: Motivasyon ve Tutum Ölçme Anketi gibi. Anketler toplam 170 öğrenciye uygulandı. Bu öğrencilerin 121?i zorunlu ve 49`u da isteğe bağlı hazırlık alan öğrenci gurubundandır. Çalışma için elde edilen bilgiler, nitel ve nicel olmak üzere iki özellik taşımaktadır. Anketlerin analizi için, SPSS 20.0 (Sosyal Bilimler İstatistik Programı) kullanıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre, isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık alan öğrencilerin motivasyon seviyesi, zorunlu olarak İngilizce hazırlık alan öğrencilerinkinden daha yüksek çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the attitudes and motivational levels of compulsory and volunteered students of English Preparatory School of Foreign Languages at Inonu University, Malatya, Turkey The data utilised was obtained from two kinds of instruments: Motivation Questionnaire and Attitude Questionnaire. The questionnaires were administered to 170 subjects total; 121 of which from compulsory and 49 from voluntary groups of learners. The data obtained for this study was both quantitative and a qualitative. SPSS 20.0 (Statistical Programming For Social Science) was used to analyze questionaire. According to the results of the study, the motivation of voluntary students has been found much higher than the compulsory students.