Kırklareli-Gravite manyetik anomilerinin werner ve euler dekonvolüsyon teknikleri ve yorumlanması
Interpretation of Kırklareli gravity-magnetic anomalies with werner and euler deconvolution techniques
  1. Tez No: 34457
  2. Yazar: BÜLENT ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
V. ÖZET KIRKLARELİ GRAVİTE - MANYETİK ANOMALİLERİNİN WERNER VE EULER DEKONVOLÜSYON TEKNİKLERİ İLE YORUMLANMASI Farklı geometrik şekilli model yapılar için, Werner ve Euler dekonvolüsyon tekniklerinin çözüm etkinliği araştırılmış ve model karakteristikleri ile çözüm karakteristikleri analiz edilmiştir. Bu iki dekonvolüsyon tekniğine ait çözümler, bir“ortak çözüm”şeklinde birleştirilmiştir. Ayrıca bu çözüm Marquardt-Levenberg doğrusal olmayan iteratif enküçük kareler ters çözüm metodu için güvenilir bir başlangıç model olmuş ve daha etkili bir modellemeye ışık tutmuştur. Sözkonusu metodlar, Kırklareli sahasının gravite ve manyetik anomali verilerine uygulanmıştır. Böylece sahanın temel yapı derinlikleri hesaplanarak, jeolojik yapı ortaya çıkarılmıştır. Werner dekonvolüsyonu, gravite anomalisinin birinci düşey, ikinci düşey, ikinci ya tay ve karmaşık türevine uygulanmıştır. Manyetik anomalinin ise kendisine ve birinci yatay türevi ile birinci düşey türevine uygulanmıştır. Euler dekonvolüsyonu, gravite anomalisinin kendisi ve birinci düşey türevi, manyetik anomalinin de kendisi ve birinci düşey türevi baz alınarak uygulanmıştır. Ayrıca Euler dekonvolüsyonunun uygulanması için gerekli olan yapısal indeks değerinin bulunması için Werner çözümlerini esas alan basit bir metod önerilmiştir. Marquardt-Levenberg metodu, gravite ve manyetik anomalilerin ters çözümünde uygulanmıştır. -151-
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTERPRETATION OF KIRKLARELİ GRAVITY - MAGNETIC ANOMALIES WITH WERNER AND EULER DECONVOLUTION TECHNIQUES The effectiveness of the techniques of Werner and Euler deconvolution have been researched for the models with different geometric shapes and the model and solution characteristics have been analysed. The solutions depending on these two deconvolution technique have been gathered together as an“common solution”. Moreover, this solution had become a dependable initial model for the Marquardt-Levenberg nonlinear iterative least squares inverse solution method and has showed the way for more effective modelling. These methods have been applied to gravity and magnetic anomalies of Kırklareli field. The depths of the basement structure of this field have been calculated and the gelogical structure has been determined. The Werner deconvolution has been applied to the first and the second vertical gradients, the second complex gradient and the second horizontal gradient of the gravity anomaly and magnetic anomaly itself and its first horizontal gradient and the first vertical gradient. Euler deconvolution has been applied as being base of the gravity anomaly itself and the first vertical gradient, magnetic anomaly itself and the first vertical gradient main. Besides this, to find the structural index value needed for the application of Euler deconvolution a simple method taking base of the Werner solutions has been suggested. Marquardt-Levenberg method has been applied to the inverse solution of the gravity and magnetic anomalies. -152-