Demirköy granit arazisinde orman altında ve ormandan açılmış alanlarda toprak özellikleri
Properties of soil which is under the forest and clear cutter areas in the forest at granite land of Demirköy
  1. Tez No: 28790
  2. Yazar: ORHAN SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Demirköy yöresinde jeoloji haritasına göre, granit olarak tanımlanan kayalar aslında granitler 9 granodioritler ve kuvars dioritlere ayrılabilmektedir. Granitler potasyumca zengin olması, kuvars dioritlerin ise potasyumun yanında kalsiyum da içermesi aynı arazide farkli toprak özelliklerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Ayrıca ormanın kesilip fundalığa dönüşmesi veya tarla olarak kullanılması da toprak özellikle rinde belirgin farkların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Fundalık topraklarında ve tarla topraklarında kıl oranlarının fazla çıkmasının sebebi anakayadaki plajioklasların fazlalığına bağlanabilir. Açılmış (tarla) alanlarda kil miktarının yıkanma, birikme herizon- ları arasındaki fark, orman altındaki topraklardan daha fazladır. Fundalık altındaki topraklarda ise yıkanma- birikme horizonları arasın daki kil fark£» orman ve tarla topraklarının arasında bulunmaktadır» Fundalık arazisi hafif eğimli olmasına rağmen yukarı kesiminde (Toprak çukuru 11* de) yüzey erozyonu ile Ael horizonu incelmiştir. Bu çalışmada bir diğer ilginç 3onuç ta organik tüm karbon ile top lam azot değerlerinde elde edilmiştir. İm x0.5*lik birim toprak hacimlerinde organik tüm karbon en çok sık orman altında bulunmuştur.. Birim hacimdeki organik tüm karbon miktarları fundalık, işlenen tarım toprağı, iki yıldır işlenmeyen tarım toprağı, aralama yapılmış orman toprağı sırasında azalmaktadır. Bu sonuç: Ormanda toprak yüzeyinde önemli bir ölü örtü birikimi olduğunu, aralama ile ölü örtü ayrıştığında toprağın organik madde içeriğininde azaldığını göstermektedir. Toplam azot birim hacimde fundalıkta en çok daha sonra aralama yapılmış ormanda, işlenmemiş tarım toprağında, aralama yapılmamış ormanda ve en düşükte işlenen tarım toprağında çıkmıştır. _ Organik tüm karbon ve toplam azota ait birim hacimde ki(lm x0.5m) değerleri orman toprakları ile tarım toprakları (işlenen ve işlenmeyen) arasındaki farkı ortaya koymaktadır. Ormanda yapılan aralama çalışmaları ise hemen etkisini göstermiş ve birim hacimdeki (im xQ,5m) organik tüm karbon miktarı düşmüş, toplam azot miktarı artmıştır. Bu sonuç orman toprağına ulaşan ışık- sıcaklık etkisi ile ölü örtünün mineral izasyonuna bağlanmaktadır. Tarım toprakları ise ürün artıklar^., gübreleme (hayvan kökenli) ve işleme 3 onunda bu açıklarını kapatabilmişlerdir* -56-
Özet (Çeviri)
TTI.BY PROPERTIES OF SOIL WHICH IS UKDEK THE FOREST AKD CLEAR CUTTER AREAS IF THE FOREST. AT GRANECS LABD OF DEMİRKÖY According to the geology map in DemirkSy aide, rocks defined as granites can be fundamentally separated into granites, quartz diorites and granodiorites. The fact that granites are rich in potassium and quartz diorites in calsium with the potassium caured to occur diffe rent soil properties on the same land. Also transformation of forests into heath lands by cutting off forests being used as fields supplied to occur determined differences in the properties of soilo She reason for the excess ratio of olay in heats' and fields* soil can be related to the excess amount of plagioclase on the main rock» On the clear cutted lands, the difference between illuvial and bleached horizons about the amount of clay is more than the amount under the forest's soil. As for the soil under the heath lands, the amount of clay's difference between the illuvial and bleached horizons is between forest's and field's soil. Even though the heath land has a 3light slope, because of the surface erosion, Ael horizon has become thimer on the upper zone(soil hollow at 11). On this study, another intetesting result is obtained from the values of organic total carbon and total nitrogen lm^x0,5m unit soil organic total carbon is most each frequently found under the forest. Organic total carbon amounts at units decreases with the following order: heather, cultivated agricultural soil, non- cultivated agricul tural soil for two years, thinniked forest soil. This states that there is an importaals accumulation of soil litter on the forest's soil surface. When this soil litter has been weathered with the help of thinniking it can be observed that the soil's organic compounds have decreased. It '3 found out that the great amount of total nitrogen at units is mostly on the heather, then in decreasing order, in thinniked forest, non-cultivated field soil,, in the forest which has not been thinnked, and at least in the cultivated agricultural soil. Organic total carbon and total nitrogen values at units point out the difference between forest soil and agricultural soil (cultivat ed and non-cult ivated% Also: studies on thinniked in the forest has performed its effect immediately and at unit organic total carbon amounts have decreased, besides total nitrogen amounts have increased. This result depends upon the mineralisation of soil of litter with the attain of the hight and heat into the forest. But agricultural soil is just able to satisfy this difference by menuring( animal original) product8 s remains and cultivation. -57-