Ege ve Akdeniz'de Orkinoz (Thunnus thynnus thynnus L.) avcılığı üzerinde bazı çalışmalar
  1. Tez No: 34465
  2. Yazar: ÖMER CENGİZ ABDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KEMAL ORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
V. ÖZET EGE VE AKDENİZ'DE ORKİNOZ (Thunnus thymus thynnus L) ADCILIĞI ÜZERİNDE BAZI ÇALIŞMALAR Bu çalışmada şimdiye kadar ele alınmamış olan Türkiye'deki orkinos avcılığı anlatılmaktadır. Türkiye'de gırgırla yapılan orkinos avcılığının özellikleri, gırgır teknelerinde kullanılan elektronik ve mekanik aletleri, gırgır ağı, av sahaları ve av zamanlan anlatılmaktadır. Türkiye'de orkinos, Saros Körfezi, Bozcaada ve Gökçeada çevresi, Edremit Körfezi, izmir Körfezi, Güllük, Fethiye, İskenderun Körfezleri ve Antalya Mersin Bölgelerinde avlanmaktadır. Çalışma sonucunda Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylan yoğun olmak üzere, Ekim ayından Mayıs ayı sonuna kadar orkinosların avlandığı tespit edilmiştir. Türkiye'de orkinos avcılığı yapan balıkçıların karşılaştıkları sorunlar, orkinos teknelerinde ilave olarak yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmalar sonucunda Türkiye'nin ICCATa üye olmasının olumlu bir gelişme sayılacağı, üye olmanın getirdiği avantajlardan yararlanılacağı belirtilmiştir. Özellikle pazarlama açısından ICCAT'a üye olunmasının faydalı olacağı vurgulanmıştır. Orkinos avcılığının Türkiye'ye ekonomik açıdan faydası belirlenmiştir. Dünyadaki orkinosların yaklaşık 1/3'ünün tüketildiği Japon pazannda Türk orkinosunun değeri vurgulanmıştır. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY INl'ESTIGATIONS ON TUNA (Thunnus thynnus thynnus L) CATCH IN THE MEDITERRANEAN AND IN THEAGEANSEA In this study, catch of Tuna fish in Turkey is investigated. Properties of the catch of Tuna Fish, electronic and mechanical devices used in the catch boats, the catch areas and catch periods are investigated. In Turkey, Tuna fish is usually caught in Bozcaada, Gökçeada, Saros, Edremit, Izmir, Güllük, Fethiye and İskenderun Bays, Antalya and Mersin. As a result of this study it is observed that, Tuna fish is caught between October to May. The catch is intensively realized from January to April. In this study, problems of the fishermen and their boats are examined. The studies show that it would be a good progress if Turkey become a member of ICCAT. Catch of Tuna fish contributes to economic development of Turkey. Turkish Tuna fish is valued in Japanese Market where 1 out of 3 of World's supply is consumed. 27