Dış cephe kaplamalarında ağaç malzemenin kullanım olanakları üzerine incelemeler
The Possibilities of wooden material usage of exterior claddind boards
- Tez No: 34466
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
V öz Dış cephe kaplamalarında ağaç malzemenin kullanım olanakları üzerine incelemeler. Bu araştırmada, ağaç malzemenin yapıdaki kullanım alanları, dış yapı ele manlarının iklim koşulları altındaki durumu, dış yapı ağaç malzemelerinin özellikleri, dış cephe kaplama tahtaları için uygun ağaç türleri, yapısal özellikleri, direnç özellikleri, odun koruma yöntemleri, emprenye metodları ve emprenye maddeleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Daha sonra, ülkemizde dış cephe kaplama tahtası olarak ağaç malzeme kullanılan evler üzerinde inceleme ve ölçümler yapılmıştır. Bu amaçla, 22 tane ev incelenmiş ve dış cephe kaplama tahtası olarak kullanılan ağaç türleri, uygulanan koruma metodları ve kaplama tahtalarının profil tipleri tespit edilmiştir. Ayrıca, elde edilen bilgiler değerlendirilerek geleneksel ve günümüz ahşap kullanımı karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The possibilities of wooden material usage for exterior cladding boards. At this investigation, using places of wooden material at the buildings, condition at climate stipulations of exterior building elements, properties of exterior wooden materials, suitable wood species for exterior cladding boards, structural properties and resistance properties of wooden material, preservation methods of wooden material, impregnation methods and impregnation materials were narrated. The buildings which using wooden material for exterior cladding boards were investigated and measured. Numeral of investigated buildings are twenty two and using wood species, preservation methods and profile types of cladding boards were established. Besides, traditional and actual wooden material usage was compared.