Yerli yapım bazı traktörlerde hidrolik kaldırma mekanizmasının kaldırma kapasitesi ve üç nokta asma sistemi yönünden araştırılması
- Tez No: 3446
- Danışmanlar: PROF.DR. GALİP KEÇECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
69 ÖZET Bu araştırmanın amacı, yerli yapım bazı traktörlerde hidrolik kaldırma kapasitesini ölçmek ve üç nokta asma sis temi yönünden kaldırma kapasitesine etki eden bazı faktör leri incelemektir» Bu amaca uygun olarak hidrolik sistem leri birbirine benzeyen Fiat 480 ve Leyland 184 traktörle ri seçilerek araştırmalar yapılmıştır. ASAE S349“l hidrolik kaldırma kapasitesi ölçme yön temi standardına uygun olarak yürütülen denemelerde, alt bağlantı kolları ucunda ve deneme çatısında olmak üzere iki grupta hidrolik kaldırma kuvvetleri ölçülmüştür. Elde edi len bu değerler ve bazı hesaplama yöntemleri yardımıyla kaldırma kapasitesine etki eden bazı faktörler incelenmiş tir o Ele alman iki tip traktörde elde edilen araştırma sonuçları aşağıdaki şekilde özetlenebilir. - Her iki traktörde hidrolik kaldırma kuvveti, kal dırma yüksekliğine bağlı olarak değişmektedir. Bu değişim önceleri yükselen ve maksimum noktadan sonra azalan bir ö- zellik göstermektedir. - Deneme çatısı ile ölçülen hidrolik kaldırma kuvvet leri Leyland 184 traktöründe maksimum 970 daN, minimum 800 daN ve Fiat 480 traktöründe maksimum 1010 daN, minimum 870 daN olarak belirlenmiştir. - Traktörlerin alt bağlantı kolları ucunda Ölçülen kaldırma kuvvetleri ve çevrim faktörleri yardımıyla hidro lik kaldırma kapasitesi belirli bir yaklaşımla bulunabilir» - Yag sıcaklığının kaldırma kapasitesine olumsuz yön de etki ettiği ve dolayısıyla yag sıcaklığı arttıkça kaldır ma kuvvetinin azaldığı belirlenmiştir. - Alet ağırlık merkezinin uzaklığı, alet bağlama ka fası yüksekliğine bağlı olarak hidrolik kaldırma kapasite sini etkilemektedir. Hidrolik kaldırma kapasitesinin; 460 mm bağlama yüksekliğinde, 560 mm bağlama yüksekliğine göre daha fazla olduğu hesaplanmıştır,,70 - Traktöre takılan ek ağırlıklar traktör stabilite sınırını yükseltmekte ve hidrolik kaldırma kapasitesinden yararlanma payını artırmaktadır ”Böylece daha fazla yük kaldırılabilmektedir. - Statik durumda ve ek ağırlıksız olarak Fiat 480 traktörünün maksimum kaldırma kapasitesi alt bağlantı kol ları ucunda 1040 kg ve 200 cm uzaklıkta ise 425 kg olarak hesaplanmıştır " - Statik durumda ve ek ağırlıksız olarak Leyland 184 traktörünün maksimum kaldırma kapasitesi alt bağlantı kol larının ucunda 1020 kg ve 200 cm uzaklıkta ise 320 kg olar- rak hesaplanmıştır o
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY The aim of this research is to measure the hydraulic lifting capacity of seme local manufactured tractor and to examine some of the factors -which effect lifting capacity concerning with three-point linkage sys tems. In confirm with this aim Fiat 480 and Leyland 184 tractors which theirs hydraulic systems are the same, have been choosen and research has been made. By means of the trial method which were applied in confi,rm with ASAE 349.1 standard hydraulic lifting forces have been measured in two groups, at the end of the lower links and on the frame-with the help of these measured data and some determination methods, factors which affect hydraulic lifting capacity have been examined. The results of this investigation which were obtained in two tractors can be summerized as follows; - The hydraulic lifting forces of both of the tractors change due to linkage height. This changing has the pro perty of at first increasing and then decreasing after the maximum point. - The hydraulic lifting forces measured by the test frame for Leyland 184 are maximum 970 daN and minimum 800 daN and also for Fiat 480 are maximum 1010 daN minimum 870 daN - With the help of the conversion coefficients and the lifting forces measured at the tip of the lower links of tractors, the hydraulic lifting forces would be determined. It has been determined that oil temperature acts negatively to lifting capacity and so while oil tempera ture increases > the lifting force decreases.72 - Due to mast height, the distance of centre of gravity- affects to hydraulic lifting capacity. It has been calcu lated that the hydraulic lifting capacity at the mast height of 460 mm is greater than the one at 560 mm of mast height. - The joint weights of tractor increase the limit of stability and rise the level of the capability of hydrau lic lifting capacity, so much more loads can be lifted. - Staticaly and without any joint weights, maximum lifting capacity of the tractor Fiat 480 has been measured as 1040 kg at the tip of lower links and 425 kg at the distance of 200 cm, from the tips of lower links* - Staticaly and without any joint weights, maximum lifting capacity of the tractor Leyland 184 has been measured as 1020 kg at the tip of lower links and 320 kg at the distance of 200 cnw from the tips of lower links.