Orta Anadoluda bazı kamu tarım işletmelerinde yetiştirilen siyah-alaca ve esmer sığır ırklarının süt verim karakteristikleri ve yaş düzeltme katsayıları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 34473
  2. Yazar: FATMA ÖZLEM KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. İHSAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada Polatlı, Konuklar, Altınova Tarım İşletmelerinde yetiştirilen Esmer ve Siyah Alaca sığırlarının süt verimi yönünde ıslahı imkanlarını ortaya koymak ve süt verimi yönünde yapılacak seleksiyon çalışmaları için gerekli kriterleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın materyallerini bu üç tarım işletmesinde 1984-1992 yıllarında sağım kontrolüne alınmış 318 baş ineğe ait 1153 adet laktasyon kaydı oluşturmuştur. Bu üç tarım işletmesinde İsviçre Esmeri ve Siyah Alaca ineklerinde en yüksek süt verimi 5-6 yaşları arasında buzağılayan ineklerin 305 günlük süt verimleri ortalaması 4993,88 kg. olarak hesaplanmıştır. Bu işletmeler için çeşitli süt verim karakteristikleri tablolar halinde sunulmuştur. İlk 305 günde ve 7-8 yaşındaki verim kabul edilerek çeşitli buzağılama yaşlarında sağlanan verimleri standart verime çevirmek için kullanılacak yaş düzeltme katsayıları, 2 ve daha fazla laktasyona sahip 318 ineğin 1153 adet laktasyonundan hesaplanarak tablolar halinde verilmiştir. Yaş düzeltme katsayılarının hesaplanmasında kullanılan metotlar ve elde edilen değerler, diğer araştırıcılar tarafından kullanılan metotlar ve elde edilen değerler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was aimed to exhibit the possibility of improving the production level of Brown Swiss and Hoi stein fresian breed raised in Polatlx, Konuklar and Altmova state farms. The research materials were consisted of 1153 lactation records of 318 head Dairy Cows of Holstein and Browns Swiss breed raised on mentioned farms. Overall average of lactation yield was 4993.88 the Brown Swiss raised Altxnova state farms had the lovest and Highest average lactation yield of 4059, 63 ± 99,95 (for first lactation) and 5028,38 ± 90,38 (for the 8th lactation). The Holstein friesian raised Polatlx State farm had the lovest and Highest Average Lactation yield of 3426,66 ± 163,89 (for the first lactation) and 4090,72 ± 133,70 (for the 4th lactation) several other milk production Characters had been examined and listed as tables. The Arage correction factors had been calculated on the basis of accepting 7-8 age of lactation yield as standard yield. Severel methods for obtaining age correction factors had been examined. The results obtained by the methot of gross comparation methods compared with other researcher ' s results.