Trakya Bölgesi bal arılarının bazı morfolojik karakterleri üzerine çalışmalar
Investigations on some morphological charakteristics of thrace honeybees
- Tez No: 34474
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DOĞAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bal anlarında ıslah çalışması yapabilmek için öncelikle ele alınacak materyalin özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada amaç ıslah araştırmalarına ışık tutacak bazı ön bilgilerin araştırılmasıdır. Bu amaçla Trakya bölgesi arısının bazı morfolojik özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma materyali Trakya Bölgesinde rast gele seçilen 30 yöreden toplanan bal arısı örneklerinden oluşmaktadır. 272 örnek üzerinde dil uzunluğu, kubital indeks, humuli sayıları belirlenerek, bu değerlerin ortalamaları, standart sapmaları, standart hataları, değişim aralıkları, varyansları ve varyasyon katsayıları hesaplanmış; karakterler arasında ilişki ise korelasyon katsayısı yardımıyla bulunmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda araştırılan karakterler bakımından örneklerin homojen olduğu saptanmış, varyasyonun dar olması bu populasyonun ırktan ziyade ekotip özelliği gösterdiğini ortaya koymuştur. Dil uzunluğu açısından Trakya Bölgesi anlarının uzun dilli arılar sınıfına girdiği ve bu özellik bakımından ıslah çalışmalarında kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigations on Some Morphological Charakteristics of Thrace Honeybees This study carried out to determine some morphological parameters of Thrace bees in order to give some informations to the invetigators whose will work on bee breeding in this region. 272 Research samples were collected from 30 different places in the region. The length of proboscis, cubital index on the number of humulus were determined. Statistical analysis showed that all the samples were uniform for all the characteristics on the bees of the region can accept as ecotype. The length of the proboscis of this ecotype found long enough for the breeding applications.