Trakya bölgesine tarım kredi kooperatiflerince ithal edilen siyah-alaca süt sığırlarının bazı süt ve döl verim karakteristikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 34475
  2. Yazar: ERDİNÇ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. İHSAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırma materyalini Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Birliği tarafından ithal edilen Trakya'daki Holstein-Fresian sığırlarının 1990- î 993 periyodundaki kayıtları oluşturmuştur. Bu araştırmada 1002 baş süt ineğine ait laktasyon verimi, laktasyon süresi, gebelik süresi, servis periyodu, generasyon aralığı ve ilkine doğurma yaşlan ile ilgili kayıtlardan yararlanılmıştır. İllere göre ortalama laktasyon süt verimleri Tekirdağ'da 50îî.54rt 912.745 kg, Edirne'de 5019.194i 804,697 kg, Kırklareli'de 5084.352* 814,984, kg, İstanbul'da 5145.44i 662.515 kg, Çanakkale'de 4722.44i 652.201 kg olarak bulunmuştur. İllere göre ortalama laktasyon süresi Tekirdağ'da 317.018i 31.904 gün, Edirne'de 317.738± 35.514 gün, Kırklareli'de 309.516i 24.024 gün, İstanbul'da 325.4i 24.804 gün Çanakkale'de 294.84± 16.519 gün olduğu tespit edilmiştir. İllere göre gebelik süresi ortalamaları Tekirdağ'da 278.44i 4.467 gün, Edirne'de 278.42i 2.724 gün, Kırklareli'de 277.83i 4.36, İstanbul'da 277.92i 2.914 gün Çanakkale'de 277.29i 3.917 gün olarak bulunmuştur. İllere göre göre servis periyodu ortalamaları Tekirdağ'da 107.11 41.008 gün Edirne'de 104.4Ü 39.462 gün, Kırklareli'de 97.99i 34.483 gün, İstanbul'da 102.24i 22.395 gün, Çanakkale'de 75.2i î 5.403 olarak bulunmuştur. Ötere göre generasyon aralığı ortalamaları Tekirdağ'da 387.93i 40.227 gün, Edirne'de 382.82i 38.533 gün, Kırklareli'de 378.77i 34.466 gün, İstanbul'da 382.92i 24.853 gün, Çanakkale'de 357.56i Î8.18 gün olduğu tespit edilmiştir. İllere göre ilkine doğurma yaşı ortalamaları Tekirdağ'da 867.01i 91.577 gün, Edirne'de 867.50i 92.956 gün, Kırklareli'de 866.76i 91.081 gün, İstanbul'da 855.48i 74.205 gün, Çanakkale'de 849.48i 67.669 gün olarak bulunmuştur.:îv Dler arasında 305 gün süt verim ortalamalarında önemli bir fark olmadığı arüaşîlrnıştır. (P>.25 ) Öter arasında lakiasyon süresi ortalamaları bakamından önemli bir varyasyon olduğu saptanmıştır (.0001.25)
Özet (Çeviri)
XVI SU The research material was consisted of the lactation records between 1990- 1993 of 1002 head of imported Holstein Freisian cottle raised in several provinces of Trakya region. Several number of records are grauped according to the factor the consed hetoro genity such as province* the differences between groups arc examined by analysis of variance. Lactation yields were 501 1.541-912.745 (Tekirdağ), 5019. 1 94 J 803.697 (Edime), 5083.352*814. 984 (Kırklareli), 5145.44*662.515 (Çanakkale), 4722.44i652.201. Lengt of lactation periods were 317.018 131.904 day (Tekirdağ), 317.37Ei-35.514 day (Edime), 309.516*24.024 day (Kırklareli), 325.4*24.804 day (Istanbul), 294.84*16.5.19 day ( Çanakkale). Lengt of gestetion period according to the provinces were 278..44*3>J.50? day (Fekiıdağ), 278.42i2.724 day (Edirne), 277.33*3.36 day (Kırklareli), n7.92±2.914 day (Istanbul), 27 7.29+3.917 day (Çanakkale).XVII Open day period according to the subgroups were 107.11±41.008 day (Tekirdağ), 1Q3.41±39.462 day (Edime), 97.99*34.483 day (Kırklareli), X02.24±22.395 day (Istanbul), 75.2±1 5.403 day (Çanakkale). Generation intervals were 387.93±40.227 day (Tekirdağ), 382.82±38.533 day (Edime), 378.77±33.466± day (Kırklareli), 3.82.92±24.853 day (Istanbul), 3^7.56±18.18 day (Çanakkale). First calving ages were 867.0Ü92.956 day (Tekirdağ), 867.50±95v600-day (Edime), 866.76*91.081 day (Kırklareli), 855.48*74.205 day (Istanbul), 849.48±67.669 day (Çanakkale). Differences amorg the first calving ages length of gestations, lactation yields, grouped as provinces were not important ( P>0.05). The remained results of ANOVA showed that avarage length of lactation periods, avarage open day periods. Avarage generations intervals amorg the previnces were important statisticaJy(P>0.01.