Aminometilen polifosfonik asitlerin sentezi ve bazı metal komplekslerinin incelenmesi
  1. Tez No: 34476
  2. Yazar: İRFAN KIZILCIKLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Endüstriyel kullanım alanı çok fazla olan aminometilen polifosfonik asitlerden nitrilotrimetilentrifosfonik asit (NTMP). metiliminodimetilendifosfonik asit (MİDMPA), monoetanolamindimetilendifosfonik asit (MEADMPA) elde edildi. Bu ligandların, Irwing-Rossotti yöntemi kullanılarak sulu çözeltide, değişik organik solvent/su karışımlarında ve farklı dielektrik sabitine sahip iso- propanol/su karışımlarında Cu(ll), Ni(ll), Co(ll), Zn(ll) tuzlan ile stabilite sabitleri ta^in edildi. Çözeltide varolabilen mono ve polinükleer hidrokso komplekslerin tanımla nabilirleri için OH/Me oranını, bu tuzların NTMP ligandı ile sulu çözeltide ve farklı organik solvent/su karışımlarında verdiği metal komplekslerinde belirlemek amacıyla matematik bir yaklaşım denendi. ABSTRACT The synthesis of amlnomethytene polyphosphonie acids and investigation ©f their metal complexes The aminomethyiene poiyphosphonic acids which find wide industrial usage, i.e., nitrilotrimethyjenetriphosphonic acid (NTMP), methyliminodimetnylenedi- phosphonic acid (SWHOMPA), monoeihanolaminedimeitiylenediphosphorac acid (MEADMPA), have been synthesized.
Özet (Çeviri)
Endüstriyel kullanım alanı çok fazla olan aminometilen polifosfonik asitlerden nitrilotrimetilentrifosfonik asit (NTMP). metiliminodimetilendifosfonik asit (MİDMPA), monoetanolamindimetilendifosfonik asit (MEADMPA) elde edildi. Bu ligandların, Irwing-Rossotti yöntemi kullanılarak sulu çözeltide, değişik organik solvent/su karışımlarında ve farklı dielektrik sabitine sahip iso- propanol/su karışımlarında Cu(ll), Ni(ll), Co(ll), Zn(ll) tuzlan ile stabilite sabitleri ta^in edildi. Çözeltide varolabilen mono ve polinükleer hidrokso komplekslerin tanımla nabilirleri için OH/Me oranını, bu tuzların NTMP ligandı ile sulu çözeltide ve farklı organik solvent/su karışımlarında verdiği metal komplekslerinde belirlemek amacıyla matematik bir yaklaşım denendi. ABSTRACT The synthesis of amlnomethytene polyphosphonie acids and investigation ©f their metal complexes The aminomethyiene poiyphosphonic acids which find wide industrial usage, i.e., nitrilotrimethyjenetriphosphonic acid (NTMP), methyliminodimetnylenedi- phosphonic acid (SWHOMPA), monoeihanolaminedimeitiylenediphosphorac acid (MEADMPA), have been synthesized.The stability constants of the complexes of the so-called ligands with the Cu(ll), Ni(îî), Co{I!) and Zn(l!) metai canons have been determined using irwing- Rossotti's method in aqueous solution, different organic solution-water mixtures, and isopropanol-water mixtures displaying different dielectric constants. For the identification of mono and polynuclear hidroMO-complexes which may eîöst in solution, a mathematical approach has been endeavoured for finding the finding the hydro3dde-to-metal mole ratio of the divaient metal-NTMP ligand completes in aqueous solution and different organic solvent-wafer mixtures.