İstanbul çevresinin bazı erodium türleri üzerinde iç ve dış morfolojik araştırmalar
  1. Tez No: 34485
  2. Yazar: ALİYE TAYHAN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL TUTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
m Bu çalışma, İstanbul çevresinde doğa! yayılış gösteren Erodium L'He"rit. cinsine ait Exiconium. E. malacoides. Exicutarium. ve Ejnoschatum türleri üzerinde yapılan iç ve dış morfolojik araştırmaları kapsamaktadır. Çalışmanın dış morfolojik kısmında, İstanbul ilinin Asya ve Avrupa yakasından 1992 yılı içinde toplanan, inceleme türlerinin, gözlemlere dayanan dikotomik tayin anahtarı ve deskripsiyonları verilmiştir. Deskripsiyonlan, toplanan ve ayrıca gözlemlenen materyaller üzerindeki ölçümlere ve elde edilen en son sistematik literatürlere göre gerçekleştirilmiştir. Yaprak, sepal, kaliksîi meyva durumu, merikarp ve tohum incelenmiş olup, bu organların morfolojik şekilleri de çizilerek, deskripsiyonlarm yanında verilmiştir. Morfolojik çalışmalarda, merikarp yapısı taksonomik açıdan önemli ayırıcı karakter olarak kabul edil diğinden, üzerinde önemle durulmuştur. İç morfolojik araştırmalar kısmında ise, çalışma türlerinin petiyolleri incelenmiştir. Dış morfolojik ve anatomik çalışmalar sonunda, Erodium türlerinin benzer ve farklı özellikleri çıkartılarak, fark tablolarında gösterilmiştir. Ayrıca iç ve dış morfolojik araştırmaların sonunda, fark tablolarından çıkartılan 37 ka rakter üzerinde çalışılarak Erodium türlerinin benzeme katsayısı hesaplanmıştır. ABSTRACT Internal and External Morphological Studies on Some Erodium Species Found Around Istanbul Region. This study comprises internal and external morphological researches which were made on species of E.cironium. E.malacoides. Exicutarium and EjnoscMtum which are belong to Erodium L'Herit. Genus that shoms a natural distribution around Istanbul region. In the external morphologic section of the study, based on observations, dichotomical key and descriptions of the study species which collected from both Asian and European part of Istanbul in 1992 are presented. Descriptions were accomplished according to the measure ments made on collected and also observed materials and to the latest systematic literature that could reached. The leaf, the sepale. the calyx in fruit, the mericarp and the seed were studied, their morphological figures were drawn and presented next to descriptions. Since mericarp
Özet (Çeviri)
m Bu çalışma, İstanbul çevresinde doğa! yayılış gösteren Erodium L'He"rit. cinsine ait Exiconium. E. malacoides. Exicutarium. ve Ejnoschatum türleri üzerinde yapılan iç ve dış morfolojik araştırmaları kapsamaktadır. Çalışmanın dış morfolojik kısmında, İstanbul ilinin Asya ve Avrupa yakasından 1992 yılı içinde toplanan, inceleme türlerinin, gözlemlere dayanan dikotomik tayin anahtarı ve deskripsiyonları verilmiştir. Deskripsiyonlan, toplanan ve ayrıca gözlemlenen materyaller üzerindeki ölçümlere ve elde edilen en son sistematik literatürlere göre gerçekleştirilmiştir. Yaprak, sepal, kaliksîi meyva durumu, merikarp ve tohum incelenmiş olup, bu organların morfolojik şekilleri de çizilerek, deskripsiyonlarm yanında verilmiştir. Morfolojik çalışmalarda, merikarp yapısı taksonomik açıdan önemli ayırıcı karakter olarak kabul edil diğinden, üzerinde önemle durulmuştur. İç morfolojik araştırmalar kısmında ise, çalışma türlerinin petiyolleri incelenmiştir. Dış morfolojik ve anatomik çalışmalar sonunda, Erodium türlerinin benzer ve farklı özellikleri çıkartılarak, fark tablolarında gösterilmiştir. Ayrıca iç ve dış morfolojik araştırmaların sonunda, fark tablolarından çıkartılan 37 ka rakter üzerinde çalışılarak Erodium türlerinin benzeme katsayısı hesaplanmıştır. ABSTRACT Internal and External Morphological Studies on Some Erodium Species Found Around Istanbul Region. This study comprises internal and external morphological researches which were made on species of E.cironium. E.malacoides. Exicutarium and EjnoscMtum which are belong to Erodium L'Herit. Genus that shoms a natural distribution around Istanbul region. In the external morphologic section of the study, based on observations, dichotomical key and descriptions of the study species which collected from both Asian and European part of Istanbul in 1992 are presented. Descriptions were accomplished according to the measure ments made on collected and also observed materials and to the latest systematic literature that could reached. The leaf, the sepale. the calyx in fruit, the mericarp and the seed were studied, their morphological figures were drawn and presented next to descriptions. Since mericarpIV structure is accepted as an important distinctive character in taxonomy, it was considered im portant in this study, as well. In the internal morphological section of the study, petioles were studied. Similar and different characters of Erodium species were derived from external morphological and anato mical studies and were shown on the other difference tables. In the end of the external and internal morphological studies, similarity coefficients of the Erodium species were estimated by working on 37 characters which derived from the difference tables.